Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko souhlasí s návrhem USA na příměří s Ukrajinou, ale že „existují nuance“ a že jakákoli dohoda by měla vést k dlouhodobému míru. (Foto: Flickr)

Počátkem tohoto týdne delegace Kyjeva a Washingtonu souhlasily s návrhem 30denního příměří, který navrhl americký prezident Donald Trump na setkání v Saúdské Arábii.

Během setkání v Bílém domě 12. března s irským premiérem Michealem Martinem vyjádřil Trump důvěru v zajištění příměří pro Ukrajinu a jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff přijel dříve 13. března do Moskvy, aby o situaci jednal s Kremlem.

„Souhlasíme s návrhem na zastavení bojů. Vycházíme však z toho, že toto zastavení by mělo vést k dlouhodobému míru a odstranit základní příčiny této krize.“ Putin se poprvé veřejně vyjádřil k tomu, jak hodnotí americký návrh na příměří.

„Jsme pro [příměří], ale existují nuance,“ dodal Putin na tiskové konferenci s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v Moskvě.

Americký prezident si od svého nástupu do úřadu pro druhé funkční období před necelými dvěma měsíci stanovil ukončení více než tříleté ruské invaze na Ukrajinu jako jednu z hlavních priorit a rychle vyslal své nejvyšší představitele do Moskvy a Kyjeva, aby připravili půdu pro mírové rozhovory.

Putin uvedl, že v návrhu jsou nezodpovězené otázky, například co dělat s ukrajinským vpádem do ruské Kurské oblasti.

„Pokud bychom uzavřeli příměří, znamenalo by to, že by tam všichni odešli?“ zeptal se. Putin řekl. „Měli bychom je [ukrajinské vojáky] propustit, když se dopustili zločinů proti obyvatelstvu? Nebo by se vzdali?“

Ukrajina se v srpnu zmocnila části Kurské oblasti při skrytém vpádu, což je považováno za snahu odklonit ruské síly z východní Ukrajiny a využít toto území jako vyjednávací trumf při případných mírových jednáních.

Této strategii nyní hrozí, že selže, protože ruské síly pomalu vytlačují Ukrajince z Kurska a získaly zpět více než polovinu území, které Ukrajina původně obsadila.

Zdroj: rferl.org