Vladimir Putin sestavuje tým těžkých vah s desítkami let zkušeností s vyjednáváním na vysoké úrovni, aby se utkal se zástupci amerického prezidenta Donalda Trumpa o dohodu, která by ukončila ruskou válku na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Patří mezi ně Jurij Ušakov, jeho hlavní zahraničněpolitický poradce v Kremlu, který se diplomacii věnuje více než půl století, a jeho hlavní špion Sergej Naryškin, který s Putinem sloužil v sovětské KGB, tvrdí lidé obeznámení se situací, kteří si nepřáli být jmenováni s ohledem na interní informace.

Kirill Dmitrijev, finančník vystudovaný na Stanfordu a Harvardu s vazbami na rodinu samotného ruského prezidenta, může hrát klíčovou roli jako neoficiální zákulisní kanál s Trumpovými vyjednavači, uvedli lidé obeznámení s přípravami.

To, že se Putin rozhodl spoléhat především na vysoce kvalifikované a zkušené vyjednavače, kteří budou Rusko zastupovat v případných rozhovorech, není překvapením. Personální volba podtrhuje, jak odhodlaný je ruský vůdce zajistit příznivý výsledek jakýchkoli jednání a jak málo se potenciálně změnily jeho požadavky ve vztahu k Ukrajině za tři roky od doby, kdy nařídil plnou invazi.

Příchod Dmitrijeva, který má zkušenosti z USA a z firem, jako jsou McKinsey & Co. a Goldman Sachs Group, naznačuje, že Putin je ochoten se při jednání s nekonvenčním americkým prezidentem přizpůsobit.

vyjednáváním s Ruskem. Vzhledem k tomu, že cesta k dohodě je stále velmi nejistá a Putin nejeví žádné známky toho, že by chtěl nabídnout významné ústupky, mohly by tyto skutečnosti být u jednacího stolu velkou překážkou.

Sedmasedmdesátiletý Ušakov působil jako Putinův poradce více než deset let a předtím byl v letech 1998-2008 velvyslancem v USA, což mu propůjčuje hluboké znalosti jednání s Washingtonem. Sedmdesátiletý Naryškin je dlouholetým důvěrníkem ruského vůdce a spolupracuje s ním již více než čtyři desetiletí.

Ušakov „dobře zná americký establishment a má v Moskvě velký vliv“, řekl Andrej Sušencov, děkan školy mezinárodních vztahů na univerzitě MGIMO v ruském hlavním městě. „Je to nejlepší člověk pro ‚velká jednání‘ v klasickém slova smyslu.“

Naryškin ve čtvrtek novinářům řekl, že Kreml již po středečním telefonátu mezi Trumpem a Putinem nařídil pokračování kontaktů s americkými zvláštními službami, uvedla státní tisková agentura Tass.

Ušakov i Naryškin se podíleli na počátečních jednáních o příměří s Ukrajinou krátce poté, co Rusko v roce 2022 zahájilo svou plnohodnotnou invazi.

Mluvčí Kremlu na žádost o komentář okamžitě nereagoval.

„Ruský tým může být na zadní koleji při jednání s nepředvídatelnějším partnerem v podobě Trumpa, jehož neotřelé nápady a občasná bojovnost jsou výrazným odklonem od linie předchozí administrativy,“ uvedla Emily Ferrisová, vedoucí výzkumná pracovnice oddělení mezinárodních bezpečnostních studií Královského institutu Spojených služeb v Londýně.

„Rusko se tak dostává do nepříjemnější pozice, kdy musí promýšlet scénáře, o kterých dříve možná neuvažovalo,“ dodala.

Devětačtyřicetiletý Dmitrijev se již tento měsíc podílel na vyjednávání o propuštění amerického učitele Marca Fogela z ruského vězení, uvedl jeden ze známých. Naznačil to i zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff, který tento týden novinářům řekl, že v procesu je důležitý „pán z Ruska“ jménem Kirill.

Jeho zapojení „naznačuje, že Kreml vnímá tuto výměnu jako gesto dobré vůle spojené s širšími jednáními o Ukrajině,“ řekl Ferris. „Rusko hraje pragmatičtější hru a snaží se mít ve svém týmu někoho, kdo může s Trumpovým týmem ‚obchodně mluvit‘.“

Dmitrijev se narodil v Kyjevě a po působení v McKinsey a Goldman Sachs se vrátil do Ruska, aby pracoval v soukromém kapitálovém fondu. Od roku 2011 vede ruský státní investiční fond.

Má „rozsáhlé zkušenosti s uzavíráním obchodů se zahraničními obchodními partnery“, uvedl Sušentsov.

Jeho tisková služba odmítla Dmitrijevovo zapojení do případných mírových rozhovorů komentovat.

Na Dmitrijeva uvalily sankce Spojené státy, které ho při oznámení trestů označily za „známého Putinova spojence“. Je ženatý s blízkou známou Putinovy mladší dcery a obě ženy spolu pracovaly v inovačním centru. Mimo Rusko je možná nejznámější jako hlavní propagátor ruské vakcíny COVID-19, Sputnik V.

Ve zprávě vydané zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem byl zmíněn za své úsilí „navázat kontakty“ s tehdejší Trumpovou administrativou po prvním zvolení amerického vůdce. Dmitrijev má také síť kontaktů na Blízkém východě, včetně Saúdské Arábie, která podle Trumpa může hostit jeho setkání s Putinem.

V roce 2019 udělil saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán ruskému finančníkovi Řád za zásluhy krále Abdulazíze II. třídy, nejvyšší vyznamenání království. Dmitrijev také doprovázel Putina při jeho návštěvě Abú Zabí a Rijádu v roce 2023.

Později se k úsilí mohou připojit i další členové vyjednávacího týmu pro rok 2022. Podle osoby blízké Kremlu by pomáhali hlavně při případných rozhovorech s ukrajinskými představiteli a mohl by mezi nimi být i prezidentův poradce Vladimir Medinskij.

Medinskij se stejně jako Dmitrijev narodil na Ukrajině. Má za sebou desítky let kariéry ve státních službách, která zahrnovala i spoluautorství učebnice dějepisu, která se měla používat v ruských školách po invazi na Ukrajinu a která obviňuje Západ ze snahy destabilizovat Rusko.

Zdroj: japantimes.co.jp