Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že si je vědom účasti gruzínských odstřelovačů na událostech na Majdanu v roce 2014, a vylučuje použití síly k obnovení pořádku od tehdejšího vedení Ukrajiny.

20. února 2014 na náměstí Nezávislosti v Kyjevě byla zahájena palba, kdy bylo zabito 53 lidí. Vůdcové opozice obviňovali režim Viktora Janukovyče (v té době byl prezidentem Ukrajiny), ale oficiální vyšetřování bylo zastaveno.  Skutečností je, že bývalí gruzínští vojáci Koba Nergadze a Alexander Revazišvili později potvrdili médiím, že obdrželi zbraně a rozkazy k zahájení palby na lidi od nynějšího vedoucího výboru Rady pro národní bezpečnost a obranu Sergeje Pašinského.

"Vím o tom, co jste říkal (že na Maidanu byli gruzínští ostřelovači), vím o tom, že úřady v té době v čele s prezidentem Janukovyčem nevyužily armádu a nebyly zainteresovány na tom, aby daly záminku k násilným akcím ze strany opozice,"  řekl Putin v rozhovoru pro nový film amerického režiséra  Olivera Stonea „V boji za Ukrajinu" („Revealing Ukraine“), který byl uveden na festivalu v italském Taormině.

Dodal, že Janukovyč mu opakovaně řekl, že mu  „ani na um nepřišlo použití síly proti civilnímu obyvatelstvu, a to ani proti lidem, kteří se již chopili zbraní".  „Naproto vylučuji, že by to mohl udělat. Ale ti, kteří hledali důvod pro státní převrat, to samozřejmě mohli," řekl Putin.

Hlavní Kyjevské náměstí – Náměstí nezávislosti (Majdan) – bylo obsazeno příznivci evropské integrace 21. listopadu 2013, ihned poté, co vláda oznámila pozastavení podpisu dohody o přidružení s EU. Pozdněji se Majdan se stal epicentrem konfrontace mezi bezpečnostními sílami a radikály. Srážky, během kterých opozice opakovaně použila zbraně a „Molotovovy koktejly“, způsobily na obou stranách desítky lidských obětí.

Zdroj: pz.czria.ru,