V Kremlu probíhá jednání, které je popisováno jako úvodní neformální schůzka prezidentů Si a Putina. (Foto: Flickr)

Zatímco očekávané srdečnosti a vyjádření o sbližování se vyměnily, mezi nejpozoruhodnějšími prvními prohlášeními zazněla slova Putina, který řekl, že je „otevřen“ mírovým rozhovorům s Ukrajinou a zprostředkovatelskému úsilí Číny.

„Máme spoustu společných úkolů, cílů,“ řekl Putin svému čínskému protějšku a zároveň mu poblahopřál ke znovuzvolení do čela čínského státu na třetí pětileté období. Si na oplátku uvedl, že „Rusku se pod Putinovým vedením podařilo prosadit prosperitu“. Putin se dále vyjádřil, že „projednáme vaši iniciativu [ohledně Ukrajiny], kterou vnímáme s respektem“.

„Jsme otevřeni procesu jednání o Ukrajině,“ dodal ruský vůdce. Siovi poznamenal, že „jsme se podívali na vaše návrhy řešení ukrajinského konfliktu“, a předeslal, že „o této otázce budeme jednat“.

Den předtím v rozhovorech pro média mluvčí NSC Bílého domu John Kirby prohlásil, že jakákoli „výzva k příměří“ na Ukrajině je „nepřijatelná“.

Je pravděpodobné, že Moskvu neuspokojí nic jiného než plné uznání Kyjeva, že Donbas patří pod Rusko; právě to však Washington odsoudí a bude se snažit přimět Zelenského administrativu k odporu.

Podle komentáře „Moskva uvedla, že návrh zváží, ale poukázala na několik faktorů, které stojí v cestě mírovému řešení na Ukrajině“. A další pohled Moskvy směřoval k dalším jednáním Xi: „Patří k nim naléhání Kyjeva a jeho západních podporovatelů na způsobení vojenské porážky Ruska, jejich rozhodný odpor k jakémukoli druhu příměří a také zákon přijatý ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským, který zakazuje vést jednání s Ruskem, dokud bude Putin ve funkci.“

Kirby o setkání Si s Putinem: „Pokud dojde k nějaké výzvě k příměří, no tak to prostě bude nepřijatelné.“


* * *

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí přijel do Moskvy na akci, kterou Peking nazývá „cestou za mírem“ – ovšem ve chvíli, kdy Bílý dům zdůrazňuje: „Výzvy k příměří nyní nepodporujeme,“ jak uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. „Rozhodně nepodporujeme výzvy k příměří, k němuž by vyzvala ČLR na schůzce v Moskvě, která by byla jednoduše výhodná pro Rusko,“ řekl Kirby.

Třídenní cesta byla zahájena přistáním Siova letadla na moskevském letišti Vnukovo, kde ho místopředseda ruské vlády pro cestovní ruch, sport, kulturu a komunikace Dmitrij N. Černyšenko přivítal ceremoniálem na červeném koberci a vojenskou dechovkou. Jeho první zastávkou byl Kreml, kde se uskutečnilo úvodní a neformální setkání s prezidentem Putinem.

„Jsem velmi rád, že se na pozvání prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina mohu vrátit na státní návštěvu do země našeho blízkého souseda,“ řekl Si při příjezdu. Dodal: „Čína a Rusko jsou dobrými sousedy a spolehlivými partnery spojenými horami a řekami.“

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že na programu jednání bude především 12bodový mírový plán Číny na Ukrajině. „Ať tak či onak, otázky vznesené v (pekingském) plánu pro Ukrajinu budou během jednání dotčeny,“ řekl. „Komplexní vysvětlení ruského postoje podá prezident Putin.“

Jen několik hodin před tím, než bylo čínské prezidentské letadlo na cestě, zveřejnili Si i Putin samostatné články, které bilaterální summit předznamenávají, přičemž Si zdůraznil, že snaha Číny o ukončení ukrajinské krize odráží celosvětovou podporu. Putin zase napsal, že má „velká očekávání od nadcházejících rozhovorů“ se svým „starým dobrým přítelem“.

Putin uvedl, že se Siem má „nejvřelejší vztah“ v rámci partnerství mezi zeměmi, které „neustále sílí“ a dosáhlo „nejvyšší úrovně ve své historii“. Když Putin hovořil o rozhovorech, které jsou prvním osobním summitem s čínským vůdcem od začátku války na Ukrajině, zdůraznil: „Nepochybujeme o tom, že dají novou silnou dynamiku naší dvoustranné spolupráci v celé její šíři.“ Podle dalšího z Putinova dopisu, zveřejněného také v angličtině na státních internetových stránkách:

Hlavní však zůstalo nezměněno: mluvím o pevném přátelství mezi Ruskem a Čínou, které se neustále posiluje ku prospěchu a v zájmu našich zemí a národů. Pokrok dosažený v rozvoji dvoustranných vztahů je impozantní. Rusko-čínské vztahy dosáhly nejvyšší úrovně ve své historii a ještě více nabývají na síle; svou kvalitou překonávají vojensko-politická spojenectví z dob studené války, v nichž není třeba nikomu neustále rozkazovat a nikoho neustále poslouchat, bez omezení a tabu. V našem politickém dialogu jsme dosáhli nebývalé úrovně důvěry, naše strategická spolupráce nabyla skutečně komplexní povahy a stojí na prahu nové éry.

Putin se také v jednu chvíli obořil přímo na Spojené státy:

„Kolektivní Západ“, který se více než kdy jindy tvrdošíjně drží svých zastaralých dogmat a mizivé dominance, hazarduje s osudy celých států a národů. Politika Spojených států, která současně odstrašuje Rusko a Čínu i všechny, kdo se nepodřizují americkému diktátu, je stále tvrdší a agresivnější. Architektura mezinárodní bezpečnosti a spolupráce je demontována. Rusko bylo označeno za „bezprostřední hrozbu“ a Čína za „strategického konkurenta“.

Mezitím Washington velmi pozorně sleduje Siovu cestu, a to i proto, že se očekává, že čínský vůdce v nejbližší době uskuteční telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentem Zelenským…..

Před setkáním Putina a Si mluvčí NSC Bílého domu John Kirby prohlašuje, že jakákoli „výzva k příměří“ na Ukrajině je „nepřijatelná“. pic.twitter.com/Z1MUvdlTwS

„Krize na Ukrajině, kterou vyprovokoval a usilovně podněcuje Západ, je nejvýraznějším, nikoli však jediným projevem jeho snahy udržet si mezinárodní dominanci a zachovat unipolární světový řád,“ napsal ruský vůdce. „Je naprosto zřejmé, že NATO usiluje o globální dosah aktivit a snaží se proniknout do asijsko-pacifické oblasti.“ Pokračoval:

Je zřejmé, že existují síly, které vytrvale usilují o rozdělení společného euroasijského prostoru na síť „exkluzivních klubů“ a vojenských bloků, které by sloužily k omezení rozvoje našich zemí a poškozovaly jejich zájmy. To však nebude fungovat.

Putin ke konci svého dopisu uzavřel: „Oceňujeme vyvážený postoj, který ČLR zaujala k událostem na Ukrajině, jakož i pochopení jejich historického pozadí a hlavních příčin.“ Zdůraznil přitom, že: „Vítáme připravenost Číny významně přispět k urovnání krize.“

Deník NY Times na základě čínských státních médií poznamenává, že Xiho do Moskvy doprovázeli „vysocí úředníci včetně Wang Yi, nejvyššího čínského diplomata, ministra zahraničí Qin Ganga a Cai Qi, ředitele Generální kanceláře Ústředního výboru Komunistické strany Číny“. Ukrajina zároveň vydala výzvu, aby Rusko stáhlo všechny své vojáky, a uvedla, že to je správný vzorec pro úspěšnou realizaci čínského „mírového plánu“.

Zdroj: nytimes.com