Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve víkendovém projevu u příležitosti dvouletého trvání rusko-ukrajinské války vyslovil několik velmi provokativních předpovědí ohledně budoucnosti Kyjeva v západní vojenské alianci.

„Ukrajina vstoupí do NATO. Není otázkou zda, ale kdy,“ uvedl ve videoposelství zveřejněném v sobotu 24. února, kdy uplynuly přesně dva roky od chvíle, kdy ruské jednotky vtrhly přes ukrajinské hranice.

„Zatímco vás na tento den připravujeme, NATO bude i nadále stát při Ukrajině. Za vaši i naši bezpečnost,“ dodal Stoltenberg. Tento „slib“ budoucího členství v NATO přichází ve chvíli, kdy i nejvěrnější vnější stoupenci Ukrajiny uznávají, že její síly jsou na ústupu.

Stoltenberg tento „mimořádně vážný“ stav na bojišti uznal a ujistil, že „nic nenasvědčuje tomu“, že by se prezident Vladimir Putin chystal na mír.

Přesto chválil a snažil se překroutit zprávy o posledních velkých ztrátách, že kyjevské síly jsou na ústupu (zejména z Avdijivky), a místo toho zdůrazňoval nedávné „pozitivní“ námořní akce a vývoj v Černém moři, jako například potopení ruské výsadkové lodi tento měsíc.

„Získali jste zpět polovinu území, kterého se zmocnilo Rusko. Vytlačili jste Rusko z velké části Černého moře. A způsobili těžké ztráty ruským silám,“ uvedl šéf NATO.

S odkazem na miliardy dolarů západní obranné pomoci, které do Kyjeva dosud nalili, včetně „dělostřelecké munice, protivzdušné obrany a bojových člunů … F-16 a náhradní díly, bezpilotní letouny a odminovací zařízení“ – přislíbil, že „další podpora je na cestě“.

Následující den prezident Putin v reakci varoval, že evropské země budou „automaticky vtaženy do války s Ruskem“, pokud bude Ukrajině umožněn vstup do NATO.

Putin v televizním projevu, který přeložil deník The Daily Mail, řekl následující:

Pokud Ukrajina vstoupí do NATO a pokusí se vojensky získat Krym zpět, znamená to, že evropské země budou automaticky vtaženy do válečného konfliktu s Ruskem.

Potenciál NATO a Ruska je nesrovnatelný. My tomu rozumíme. Ale chápeme také, že Rusko je jedním z předních jaderných států. A některými moderními komponenty dokonce mnohé předčí.

Tehdy ruský vůdce zdůraznil, že v takovém scénáři „nebude vítězů“, protože „budete do tohoto konfliktu vtaženi proti své vůli. Nebudete mít ani čas mrknout okem, až budete vykonávat článek 5.“. Já si to nepřeji.“

Minulý týden Stoltenberg také poprvé jménem NATO dal zelenou ukrajinským útokům na ruské území nebo k výběru cílů „mimo Ukrajinu“ – jak se vyjádřil.

„Ukrajina má právo na sebeobranu,“ řekl v úterý Rádiu Svobodná Evropa. „A to zahrnuje i údery na legitimní vojenské cíle, ruské vojenské cíle, mimo Ukrajinu. To je mezinárodní právo a Ukrajina na to samozřejmě má právo, aby se bránila.“

Zdroj: archive.is