Prezident Vladimir Putin právě předložil dosud nejzajímavější – a řekněme, že i nejbarvitější – teorii o tom, proč 23. srpna spadlo u Moskvy letadlo Jevgenije Prigožina. (Foto: X)

Zatímco většina západního zpravodajství a dokonce i samotná ruská média popisují smrt šéfa Vagnera buď jako důsledek odpálení protiletadlové rakety, nebo nastražené bomby, Putin ve čtvrtek na výročním zasedání Valdajského klubu v Soči řekl, že Prigožin a jeho muži se pravděpodobně opili nebo možná zfetovali a hráli si s granáty.

Agentura Bloomberg, která nečekané veřejné vyjádření převzala, napsala: „Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v tělech zakladatele společnosti Wagner Jevgenije Prigožina a dalších žoldnéřských vůdců, kteří zahynuli při leteckém neštěstí, byly nalezeny kusy granátu, a naznačil tak, že muž, který vedl ozbrojenou vzpouru proti vojenskému vedení Kremlu, byl uživatelem drog.“

Putin uvedl: „V tělech těch, kteří zahynuli při leteckém neštěstí, byly nalezeny úlomky ručních granátů.“

Ruský vůdce vyjádřil politování nad tím, že na místě havárie nebyly provedeny toxikologické testy nalezených těl, protože při následné razii v hlavní kanceláři společnosti Wagner PMC v Petrohradě „se našlo nejen 10 milionů dolarů v hotovosti, ale i 5 kilogramů kokainu“.

Na palubě soukromého letadla Embraer SA Legacy 600 zahynulo celkem 10 cestujících i posádka. Americké zdroje spekulovaly, že se pravděpodobně jednalo o bombu, která byla umístěna v letadle a vybuchla ve vzduchu. Existuje také teorie o sestřelení ruského letadla, které nařídil buď Putin, nebo armáda jako „pomstu“ za červnovou Wagnerovu vzpouru.

Obecně západní zdroje považují celý sestřel za atentát nařízený samotným Putinem, který však Kreml popřel jako „absolutní lež“.

Ale vzhledem k nonšalantnímu a nenucenému způsobu, jakým Putin právě sdělil publiku složenému z nejvyšších ruských představitelů, že se to zvrhlo v to, že se nezodpovědní žoldáci opili a zfetovali a rozhodli se hrát si s ručními granáty, se zdá, že Putin by se zde mohl jednoduše otevřeně vysmívat svým nepřátelům. Je to snad trolling?

Čtvrteční komentáře k Prigožinově smrti se brzy poté, co je Putin pronesl, široce objevily v mezinárodních titulcích. Putin jistě ví, že americký a evropský tisk a úředníci jeho slova na těchto akcích pozorně sledují a monitorují.

Zdroj: nytimes.com