MOSKVA – Tři roky po vypuknutí války na Ukrajině se konflikt stále nepodařilo vyřešit. S blížící se pondělní inaugurací Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta sílí tlak na ukončení bojů. (Foto: Wikimedia)

Vladimir Putin si je vědom rostoucího zájmu mezinárodního společenství a rozšiřuje své požadavky o další body. Jejich obsah odhalila agentura Bloomberg, která čerpala informace z tajných jednání konaných v Kataru.

Putinovo sebevědomí stále roste, věří, že má situaci na bojišti pod kontrolou, a dokonce získává převahu. To ho povzbuzuje k tvrdšímu přístupu i na diplomatické úrovni.

Polský deník Gazeta s odvoláním na agenturu Bloomberg uvádí, že Moskva požaduje nejen zákaz vstupu Ukrajiny do NATO, ale také záruky úplného přerušení kontaktů mezi Kyjevem a aliancí.

Kromě toho požaduje, aby zbraně poskytnuté Ukrajině členskými státy NATO nebyly nikdy použity proti Rusku.

„Podmínky, které Kreml navrhuje pro uzavření míru, jsou ještě tvrdší než ty předchozí. Je to důsledek toho, že Rusko převzalo iniciativu na frontě,“ píše Gazeta.

Mezi další požadavky Moskvy patří kvóty na maximální počet ukrajinských vojáků a vojenské techniky.

Rusko údajně požaduje, aby ukrajinská armáda nepřekročila 85 000 vojáků, což by znamenalo snížení současných počtů o zhruba 700 000 vojáků. Dostřel ukrajinských raket má být podle těchto návrhů omezen na 40 kilometrů.

Podle agentury Ukrinform prezident Volodymyr Zelenskyj kategoricky odmítá jakoukoli diskusi o snižování stavu ukrajinské armády. Toto téma bylo jedním z hlavních během nedávného setkání Zelenského s britským premiérem Keirem Starmerem.

Dalším požadavkem Kremlu je, aby Ukrajina přijala neutrální status a zakotvila jej ve své ústavě. Rusko si zároveň nárokuje kontrolu nad 20 % ukrajinského území.

„Ukrajina by měla být neutrálním, neškodným státem, který by za žádných okolností nesloužil jako základna NATO nebo Spojených států. Měla by mít malou armádu, dostatečnou k ochraně hranic před uprchlíky a k plnění policejních funkcí – ale ne dostatečně velkou na to, aby ohrožovala Rusko,“ řekl Konstantin Malofejev, ruský oligarcha a blízký spojenec Kremlu.

Kyjev však všechny tyto návrhy odmítá. Zelenskyj a jeho poradci varují, že zastavení bojů by Rusku umožnilo přeskupit síly a zahájit další útok. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) podmínky, které Moskva předkládá, prakticky znamenají úplnou kapitulaci Ukrajiny.

Ukrajinská strana nadále trvá na stažení ruských vojsk ze svého území, na požadavku, aby se Rusko zodpovídalo za škody a válečné zločiny, které způsobilo, a na poskytnutí bezpečnostních záruk, které by zabránily další ruské agresi.

Zelenského pozici posiluje nejen pomalý postup ruských sil, ale také strategické úspěchy Ukrajiny. Klíčové je například obsazení části ruského území v Kurské oblasti.

Zdroj: wiadomosci.gazeta.pl