Až dosud se oficiálně tvrdilo, že záření mobilních telefonů není pro člověka nebezpečné. Nová studie toto hodnocení zpochybňuje: vědci u lidí pozorovali významné poruchy buněčného dělení. (Foto: Flickr / ilustrační)
Studie byla publikována v časopise Environmental Research. V rámci studie nosilo 41 účastníků dvě hodiny denně po dobu pěti po sobě jdoucích dnů sluchátka vysílající signál mobilního telefonu třetí generace, obecně známý jako 3G – síťový standard, který je v provozu od roku 2001 a umožňuje bezdrátové připojení k internetu. Expozice signálu byla náhodně přiřazena k jedné straně hlavy.
Před zahájením studie a tři týdny po expozici odebrali vědci buňky z tváří na obou stranách hlavy testovaných osob.
Na straně hlavy vystavené záření 3G vědci zjistili výrazný nárůst počtu dinukleovaných buněk – buněk vzniklých v důsledku narušeného buněčného dělení – a známky buněčné smrti. Na straně hlavy, která nebyla vystavena signálu 3G, se takové účinky neprojevily.
Výzkumníci označují tuto studii za významnou, protože se jedná o první kontrolovanou intervenční studii na lidech, která zkoumá cytotoxické účinky (účinky poškozující buňky a tkáně) záření mobilních telefonů. Dřívější studie měřily účinky na myších a potkanech.
Podle výzkumníků se hromadí důkazy o tom, že vystavení RF-EMF je spojeno s některými mozkovými nádory. Jejich zjištění naznačují, že buňky mohou poškozovat i jiné molekulární mechanismy než chromozomální poškození.
To je klíčovým faktorem při vzniku rakoviny. Výzkumníci předpokládají, že výsledky, které pozorovali, by mohly být způsobeny buď zánětlivou reakcí a/nebo uvolňováním volných radikálů.
Zdroj: epochtimes.cz