Ministr obrany RF Sergej Šojgu odpověděl na výzvu svého amerického kolegy vůči Rusku, aby bylo „normální zemí“ a sdílelo západní hodnoty, a prohlásil, že RF bude prozatím „nenormální“. (Foto: Sputnik)

„Je těžké něco dodat, jediné, co chci říct – my asi prozatím budeme „nenormální“, řekl Šojgu po jednání 2+2 Rusko – Francie.

Pentagon minulý týden uvedl požadavky vůči Rusku ohledně spolupráce. Podle amerického ministra obrany Marka Espera by se Rusko mělo chovat jako normální stát.

„Bylo by skvělé, kdyby se Rusko mohlo chovat jako normálnější země, která sdílí západní hodnoty, které sdílí USA, Francie a další naši spojenci v NATO. <…> Rusko musí změnit své chování a chovat se v souladu s pravidly a normami, které jsme stanovili. To je nejlepší způsob, jak se pohybovat kupředu," prohlásil ministr na tiskové konferenci v Paříži.

Esper vyjádřil politování, že se nyní země nacházejí v podobné situaci. „Naším cílem je pokusit se uvést je (Rusko – pozn.red.) na nejlepší cestu, kde můžeme pracovat společně a nesoustředit se na neshody, ale na to, v čem se shodneme, a spolupracovat za účelem naší společné ekonomické prosperity, prosazovat naše hodnoty a zájmy," uzavřel Esper. 

Předtím Macron prohlásil, že odstrkovat Rusko od Evropy je velká strategická chyba, bez hluboké revize vztahů s Moskvou není možný nový evropský projekt.  Uvedl, že zůstávat ve válce pozic s Ruskem, stejně jako „jednat z pozice slabého vůči Rusku" není v zájmu Francie, a proto je podle jeho názoru ,,třeba přehodnotit tuto gramatiku (vztahů s Ruskem – pozn.red.) velmi hluboko". 

Vzájemné vztahy  Ruska a západních zemí se zhoršily v souvislosti se situací na Ukrajině a kolem Krymu, který se spojil s Ruskem po referendu na poloostrově. Západ obvinil RF ze zasahování a zavedl proti němu sankce, Moskva přijala opatření, zaměřila se na  nahrazování dovozu a nejednou prohlásila, že hovořit s ní jazykem sankcí je kontraproduktivní. Rusko opakovaně zdůrazňovalo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem Minských dohod o urovnání.