Nová studie amerických vědců zjistila, že bílkovina spike z očkování vakcínou Covid může přetrvávat v tkáních a imunitních buňkách člověka i několik měsíců po očkování a je spojena s pokračujícím zánětem imunitního systému a vysilujícími příznaky. (Foto: Flickr)

Studie, která je v současné době v předběžném tisku (zatím nebyla recenzována), analyzovala vzorky krve 50 očkovaných osob, které trpěly přetrvávajícími příznaky podobnými těm, které byly pozorovány u vakcíny Long Covid, jako je únava, mozková mlha a bolesti hlavy týdny nebo měsíce po očkování (v době studie v průměru 105 dní, v rozmezí od 38 do 245 dní). Tyto vzorky byly porovnány se vzorky krve 35 očkovaných osob, které takové příznaky neměly. Žádný z účastníků neměl Covid, což potvrdily testy na protilátky a T-buňky.

Vědci zjistili významně zvýšené hladiny proteinu spike v krevních imunitních buňkách osob trpících příznaky podobnými dlouhému Covidu po očkování ve srovnání s osobami bez příznaků po očkování. To je patrné z níže uvedeného grafu: vyšší hladiny v pravých sloupcích u pacientů ve srovnání s levými kontrolními sloupci znamenají vyšší hladiny proteinu spike (S1) ve dvou různých typech imunitních buněk.

Kromě zvýšených hladin proteinu spike vědci zjistili u osob s příznaky po očkování také ukazatele zánětu imunitního systému. Na základě toho předpokládají mechanismus, kdy přetrvávající protein spike v imunitních buňkách vyvolává zánětlivou reakci imunitního systému, která způsobuje příznaky. Autoři se podrobně zabývají konkrétními biologickými cestami, které by mohly být zapojeny.

Autoři poznamenávají, že příznaky, které se vyskytly po očkování, byly velmi podobné příznakům po infekci Long Covid, s výjimkou toho, že nezahrnovaly dušnost a ztrátu čichu a chuti. V předchozí studii, publikované v časopise Frontiers in Immunology, provedli stejní autoři ekvivalentní analýzu u osob, které pociťovaly příznaky Long Covid po infekci, a zjistili podobně zvýšené hladiny proteinu spike v imunitních buňkách a podobný zánět imunitního systému. S konstatováním, že probíhající replikace viru „nemusí být nutná pro prodloužení příznaků“, dospěli k závěru, že to podporuje jejich hypotézu o společné příčině příznaků v obou případech, a to přetrvávání proteinu spike v imunitních buňkách vyvolávajícího zánět.

Dodávají, že perzistence spike proteinu z očkování se zdá být „hlavním přispěvatelem“ příznaků podobných příznakům Long Covid po očkování, a dále, že vzhledem k tomu, že spike protein „samotný dodaný očkováním může způsobit podobné patologické rysy“, že může být „hlavním přispěvatelem“ příznaků Long Covid i po infekci. Jinými slovy, Long Covid po infekci může být způsoben nebo prodloužen spíše proteinem spike z vakcíny než infekcí.

V předchozí studii autoři zamlčeli, zda vzorky pocházely od očkovaných nebo neočkovaných jedinců, což znamená, že zůstává otevřené, že skutečně zachytili spike protein z vakcín, a nikoli z infekce. V této studii autoři poznamenali, že identifikovaný protein spike byl obvykle ve formě fragmentů, nikoliv celých virových částic, což odpovídá možnosti, že ve skutečnosti pochází z vakcíny.

Zjištění, že spike protein může v těle přetrvávat i několik měsíců po očkování a zřejmě způsobovat pokračující zánět imunitního systému a vysilující příznaky, je velmi významné – a v rozporu s tím, co tvrdili výrobci vakcín. Naznačuje možný mechanismus vzniku závažných nežádoucích účinků ovlivňujících kardiovaskulární systém, jako jsou záněty srdce a krevní sraženiny, po dobu několika měsíců po očkování. Vzhledem k vysokému počtu úmrtí z kardiovaskulárních příčin v posledních 12 měsících by měla být možnost, že se na tom mohou podílet vakcíny, neprodleně prošetřena.

Zdroj: dailysceptic.org