Jedna studentka opustila nedávno Cambridge na znamení protestu proti „všudypřítomnému rasismu“, avšak škola přijímala celý poslední rok opatření proti tomuto zlu, píše The Daily Telegraph. (Foto: Little Rock Air Force Base)
Spolu s celou řadou dalších kroků dostanou bílí profesoři a zaměstnanci školní správy „učitele“ s tmavou pletí, Asijce nebo příslušníky národnostních menšin.
Cambridgeská univerzita, která byla nedávno obviněna ze „strukturálního rasismu“, se rozhodla bojovat s tímto problémem pomocí „zpětného učitelství“, píše The Daily Telegraph.
V rámci této iniciativy dostanou bílí profesoři a zaměstnanci školní správy „učitele“ s tmavou pletí, Asijce nebo příslušníky národnostních menšin. Autoři projektu doufají, že se jim tímto způsobem podaří dosáhnout v Cambridge „systémových změn“.
List vysvětluje, že je to pouhá část celé řady opatření v boji s diskriminací, která provádí během posledního roku univerzitní oddělení pro rovnoprávnost a rozmanitost.
Noviny připomínají, že tento týden opustila univerzitu na znamení protestu proti „všudypřítomnému rasismu“ studentka programu PhD Indiana Seresinová. Kromě jinýcfcah „rasistických incidentů“ dívka vylíčila, jak bílý profesor angličtiny „pronesl několikrát slovo začínající písmenem N“.
Cílem systému „zpětného učitelství“ je seznámit bílé profesory a vedení školy s problémy strukturálního rasismu a také jim ukázat existenci privilegií pro bílé a překážky, které musejí překonávat lidé tmavé pleti, Asijci a příslušníci národnostních menšin. Kontakt s „učiteli“ jim pomůže, aby se cítili volněji během projednání tématu rasismu a dodá jistotu v boji proti němu.
Mluvčí univerzity uvedl, že se celý minulý školní rok konalo testování „zpětného učitelství“ a že to dopadlo dost úspěšně. V příštím roce plánuje Cambridge rozsáhlejší provádění dané iniciativy.
Kromě systému „učitelů“ se univerzita snaží udělat školní osnovy pružnějšími a rozmanitějšími. Aktivisté z řad studentů navrhli například zařadit do seznamu povinné literatury více autorů s tmavou pletí a asijských autorů a také díla zástupců národnostních menšin.
Na Cambridgeské univerzitě byl rovněž založen Fond rozmanitosti (Diversity Fund), který poskytuje granty studentům a vědeckým pracovníkům, kteří se aktivně účastní boje za rasovou rovnost.
Na univerzitě funguje nový program školení kádrů, který obsahuje hodiny věnované zabránění projevům rasismu. Na každé fakultě mají dnes odborníka, s nímž je možné se poradit o otázkách diskriminace a agrese.
The Daily Telegraph zdůrazňuje, že Cambridge není první univerzita, na které mají systém „zpětného učitelství.“
Loni byly v rámci vládního projektu přiděleny profesorům Birminghamské univerzity mladé kolegyně, příslušnice etnických menšin, které jim měly pomoci zbavit se podvědomých rasistických a sexistických pocitů.
Zdroj: telegraph.co.uk