Existuje však několik případů, kdy tělo zůstalo i po smrti podivně zachováno. Mezi takové případy patří i smrt Alexandra Velikého. Jeho tělo zdánlivě odolávalo zákonům přírody po dobu šesti dní. Co se s ním ve skutečnosti dělo? (Foto: Wikipedia)
Představte si, že upadnete do stavu, kdy se vám sníží tep a zpomalí dýchání. Vaše tělo nereaguje na podněty, lékaři vás tedy prohlásí za mrtvého, i když jste ještě z tohoto světa neodešli.
Takový scénář se stal námětem pro nejeden horor, naneštěstí se však něco takového neděje jen v hororech, ale občas i ve skutečném životě.
Co se však stalo se slavným vládcem a generálem Alexandrem Velikým? Otrávili ho, otrávil se sám alkoholem nebo zemřel na následky malárie či jiného onemocnění?
Jeho smrt představovala záhadu dlouhých 2 000 let. Vědci však nedávno přišli s teorií, která zní mnohem horší, než otrava alkoholem či malárie.
Tělo Alexandra Velikého se údajně nezačalo rozkládat celých 6 dní po jeho smrti. V antickém Řecku bylo toto znamením, že vladař byl vyvoleným božským stvořením.
Vědci si však myslí, že nebyl bohem, ale trpěl autoimunitním onemocněním, které způsobilo, že po dobu těch 6 dní nebyl mrtvý, ale byl paralyzován, přičemž byl plně při vědomí.
Doktorka Katherine Hallová z univerzity Otago na Novém Zélandu si myslí, že vladař trpěl Guillain-Barré syndromem (GBS). Ten podle ní způsobil, že imunitní systém napadl nervovou soustavu, která ovládá svaly a ty oslabily.
Hallová dodává, že pokud by se jí domněnka potvrdila, případ Alexandra Velikého by se stal nejznámějším případem falešného úmrtí v dějinách.
Alexandr Veliký se narodil v roce 356 před Kristem a když se dostal k moci, měl jen 20 let. Navzdory všem pochybnostem dosáhl velké věci a ve věku 25 let se stal králem.
Jeho říše se táhla napříč třemi kontinenty a jeho jméno bylo známé všude. Ani králi, jakým byl Alexander, se však nevyhýbají nemoci a panovník nakonec zemřel ve věku 32 let.
Říká se, že před smrtí trpěl panovník bolestmi a horečkami, kvůli kterým nakonec nemohl chodit ani mluvit. Hallová se však domnívá, že se Alexandr Veliký nakazil v těch dobách běžnou infekcí, kterou způsobuje Campylobacter pylori.
Doktorka říká, že během své praxe viděla 10 případů, kdy následkem GBS došlo k postupnému oslabení těla při zachování plné funkčnosti mentálních schopností jedince.
Je tedy možné, že panovník nebyl mrtvý a své okolí vnímal, nedokázal však reagovat. Mohl tedy slyšet, jak ho prohlásili za mrtvého a začali chystat pohřební ceremonii. V těch dobách se totiž spoléhali zejména na dýchání, které však mohlo být zpomaleno.
GBS totiž způsobuje, že se mění jedinci tělesná teplota, zorničky zůstávají fixované a rozšířené. Je tedy možné, že Alexandr Veliký nebyl zázračným polobohem, který porazil zákony přírody. Jednoduše nebyl mrtvý.
Zdroj: iflscience.com