Americké astronautky Christina Kochová a Jessica Meirová dne 18. října provedly výstup do otevřeného vesmíru z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Snímek z dané akce se objevil na instagramovém účtu agentury NASA. Uživatele však uvedl do rozpaků. (Foto: Instagram)
Uvádí se, že Kochová a Meirová vyměnily vadnou nabíjecí jednotku, která se po předchozí cestě neaktivovala. Jde o první moment ovládnutí mimozemského prostoru v dějinách, kdy v otevřeném vesmíru pracovaly dvě ženy.
„Pro Christinu Kochovou se jednalo již o čtvrtý výstup do volného kosmu a pro Jessicu Meirovou šlo o první takový výstup. Jejich úkoly připravily půdu pro naši #Artemis misi, kdy bude znovu psána historie, když první žena vstoupí na Měsíc,“ uvádí se na instagramovém účtu NASA.
Na sociální síti se dokonce objevily snímky astronautek ve vesmíru. Některé uživatele však tyto fotografie pobouřily. Uživatelé se v komentářích ptali, proč nejsou vidět hvězdy.
„Otázka zní: „Proč nejsou v pozadí vidět hvězdy?“,“ stojí v jednom z komentářů.
Stejnou otázku položil i další uživatel: „Proč na těchto fotkách nikdy nejsou hvězdy?“
Další část uživatelů ale nejspíše patřila ke stoupencům „teorie placaté Země“, která je v poslední době populární. Příznivci této teorie se domnívají, že lidem neukazují pravdu, že planeta není kulatá a neotáčí se kolem Slunce.
„Země je placatá. Vše, co děláte, je SGI a dostanete za to zaplaceno. Když se teď podívám z okna, vidím hvězdy, na vašich příspěvcích ale žádné nevidím,“ napsal jeden ze sledujících.
„Photoshop? Není Země placatá?“ okomentoval snímek další uživatel.
Jessica Meirová měla dne 16. října spolu se svým kolegou Andrew Morganem opravit systém energetického panelu. Ale NASA změnila plány a vybrala Christinu Kochovou.
Dříve, konkrétně dne 6. října, uskutečnili astronauti NASA výstup do otevřeného vesmírného prostoru z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Ten provedli astronauti NASA Christina Kochová a Andrew Morgan.
NASA dříve oznámila, že do konce roku plánuje provést celkem deset výstupů do otevřeného vesmíru. Během prvních pěti z nich dojde k výměně baterií na solárních anténách stanice.