Před pěti lety patřil Vladimir Putin k těm, kteří byli pozváni k oslavám vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, díky čemuž se také podařilo vytvořit normanský formát na Ukrajině.
Když se evropští lídři sešli v Portsmouthu, Putin hostil Si Ťin-pchinga, uvedl Le Figaro.
V anglickém městě Portsmouthu se shromáždili představitelé tuctu evropských zemí, aby oslavili výročí spojeneckých vylodění v Normandii. Velkou Británii reprezentovali Theresa Mayová a Alžběta II, USA Donald Trump, Francii Emmanuel Macron a Sovětský svaz nikdo, napsal Le Figaro. Vladimir Putin nebyl pozván a autor článku se diví proč.
Elysejský palác to vysvětlil tím, že v kalendáři je mnoho svátků a tento den prostě není tím správným. Navíc, Macron sám ani neplánoval účast na závěrečném ceremoniálu, a datum není kulaté.
Když se však podíváte na kořen problému, situace je „nevysvětlitelná“, napsal udiveně Jean de Gliniasty, bývalý francouzský velvyslanec v Rusku. Poznamenal, že ve stejných dnech Putin přijímá čínského lídra Si Ťin-pchinga v Rusku. Podle jeho názoru je to symbolické: „Namísto toho, aby putoval na západ, aby oslavil vítězství nad nacismem, se Putin zabývá Číňany v Moskvě a v Petrohradě.“ Putin dokonce poznamenal, že nechtěl být pozván: „Proč by mě všude měli zvát? Jsem svatební generál nebo tak něco? Mám tady dost práce. To není vůbec problém.“
Další expert, Denis Peschanski, se domnívá, že je to záležitost politických důvodů: Putin se prý snaží destabilizovat evropskou a americkou demokracii. A Francie se zase snažila soustředit na své vlastní úspěchy ve vítězství nad fašismem.
Moskva na to ostře zareagovala. „Příspěvek spojenců k vítězství nad Třetí říší je pochopitelný, ale člověk by jej neměl přehánět a ještě méně narušovat význam titanského úsilí SSSR, bez kterého by toto vítězství prostě neexistovalo,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.
Kromě toho odsoudila „katastrofální přepis historie“, kdy ve filmech a článcích hrají Spojené státy a jejich spojenci klíčovou roli při porážce Německa. Podle ní „vylodění v Normandii nemělo zásadní dopad na výsledek druhé světové války. Byl již předurčen v důsledku vítězství Rudé armády, především u Stalingradu a Kurska.“
Jak poznamenal historik Peschanski, absence pozvání pro Putina je „urážkou ruského a bývalého sovětského lidu“, vzhledem k jeho příspěvku k boji proti fašistům, kteří v den vylodění výrazně oslabili německá vojska.
Autor článku připomněl, že si ruské úřady již dlouho stěžovaly, že na Západě zapomněli na hrdinství sovětských občanů v boji proti nacistům a na 27 milionů mrtvých. V roce 1945 tedy 57% Francouzů věřilo, že do vítězství nejvíce investovala Moskva. A v roce 2004 to bylo pouze 20% a 58% Francouzů naopak stavělo Spojené státy, které ztratily 400 tisíc lidí, na první místo.
V roce 2014 byl díky příjezdu Putina vytvořen normanský formát, aby bylo možné nalézt řešení ukrajinského konfliktu. „Pro francouzskou diplomacii to byl velký úspěch,“ poznamenal Jean de Gliniasty. A teď, o pět let později, se geopolitická rovnováha hodně změnila, uzavřel Le Figaro.
Zdroj: pz.cz, lefigaro.fr