35. brigáda irácké armády nahradila své hlavní bojové tanky M1A1M Abrams ruskými T-90s. Americká média tvrdí, že rozhodnutí bylo výsledkem obav z Pentagonu z toho, že Abramsy spadnou do rukou ozbrojenců podporovaných Íránem. Nicméně ruští pozorovatelé říkají, že T-90 je jednoduše lepší tank pro Irák.
Bagdád si objednal 73 tanků T-90 a T-90SK z Ruska v roce 2017 s dodávkami od února 2018. Podle ministerstva obrany zbývající brigádní tanky Abrams byly převedeny do 34. obrněné brigády, která dříve provozovala T-72.
Americká média se pokusila otočit celou situaci ve prospěch své strany, The War Zone a Military Times psaly, že hlavním důvodem, proč se Irák vzdává tanků Abrams, je stížnost USA, podle níž se jejich tanky dostávají do rukou šíitských ozbrojených skupin podporovaných Íránem.
Nicméně podle vojenského experta Vladimíra Tučkova, výměna Abramsů za T-90 má méně společného s geopolitikou než s ekonomikou a bojovými schopnostmi tanků v iráckých podmínkách.
Irák zakoupil asi 140 M1A1M Abrams od roku 2008. Pouze 40 tanků Abrams zbylo irácké armádě k prosinci 2014 v době největšího konfliktu s Islámským státem. Washington schválil dodávky dalších 175 tanků do Iráku, ale podle iráckých médií 48 až 80 z nich bylo zničeno nebo silně poškozeno v následných bitvách proti Islámskému státu.
Podle Tuchkova stojí jeden M1A1M pro Irák 6 milionů dolarů, ve srovnání s 2,5 miliony dolarů za T-90S.
Jinak vzhledem k tomu, že M1A1M postrádá izraelský aktivní systém ochrany Trophy, který by mu umožnil bránit se proti moderním raketám a protitankovým raketovým systémům, se geometrické rozměry tanku stávají extrémně důležitým argumentem, pokud jde řeč o schopnosti k přežití. Zde má ruský tank také náskok, protože má o 30 % užší profil.
Za třetí, standardní T-90S je dodáván s aktivním pancířovým systémem Kontakt — 5, který podle Tučkova dokonale dobře „spolupracuje" s moderními protitankovými raketami TOW 2. Co se týče Abramsu M1A1M, chybí mu nejen zesílené vrstvy z ochuzeného uranu v pancíři jeho přední masky, ale také aktivní reaktivní pancířový systém, který by mu umožnil zasahovat protitankové rakety, které měl Islámský stát k dispozici od začátku svého útoku v roce 2014.
Nakonec je tu i otázka mobility. Abrams váží 70 tun, oproti 46 tunám T-90. Kromě toho, v pouštních podmínkách Středního východu, kde se pravidelně vyskytují prachové bouře, irácké operátoři Abramsů hlásili časté závady s turbínou tanku, což vyžadovalo neustálé čištění filtrů, aby se tak zabránilo zastavení motoru. Pro srovnání, turbína T-90 se prokázala jako jednodušší, menší, levnější a především spolehlivější.