NASA oznámila, že v pondělí 8. dubna během zatmění Slunce v Severní Americe vypálí do měsíčního stínu tři vědecké sondážní rakety. (Foto: Flickr)

Při úplném zatmění Slunce, které se bude odehrávat na 115 kilometrů široké dráze přes část Mexika, 15 států USA a Kanady, a při částečném zatmění Slunce na celém americkém kontinentu dojde k náhlému poklesu slunečního světla.

Projekt vesmírné agentury s názvem Atmospheric Perturbations Around The Eclipse Path (Atmosférické poruchy v okolí dráhy zatmění) bude zkoumat, jak tento pokles slunečního světla a teploty ovlivní horní vrstvy zemské atmosféry.

APEP je podle NASA pojmenován po hadím božstvu ze staroegyptské mytologie, nemesis slunečního božstva Ra.

Suborbitální rakety NASA nebudou startovat do totality. Místo toho vyrazí z letového střediska Wallops Flight Facility na ostrově Wallops ve Virginii, odkud bude 81 % Slunce blokováno Měsícem. Tento okamžik nastane v 15:33 SELČ, ačkoli zatmění se bude odehrávat mezi 14:06 a 16:33.

„Každá raketa vymrští čtyři sekundární přístroje o velikosti dvoulitrové láhve od limonády, které rovněž měří stejné datové body, takže jde o podobné výsledky jako u patnácti raket, přičemž se vypouštějí pouze tři,“ řekl Aroh Barjatya, profesor technické fyziky na Embry-Riddle Aeronautical University na Floridě, kde vede Laboratoř kosmických a atmosférických přístrojů.

„Je to elektrifikovaná oblast, která odráží a láme rádiové signály a také ovlivňuje satelitní komunikaci, protože signály procházejí skrz,“ řekl Barjatya. „Pochopení ionosféry a vývoj modelů, které nám pomohou předvídat poruchy, je klíčové pro zajištění hladkého fungování našeho světa, který je stále více závislý na komunikaci.“

Zdroj: forbes.com