BRATISLAVA – Více než 2700 nemocničních lékařů na Slovensku, tedy více než polovina z jejich celkového počtu, začíná podávat hromadné výpovědi. (Foto: Flickr / ilustrační)

Vyplývá to z dnešního prohlášení Lékařského odborového sdružení (LOZ). To tento krok zdůvodnilo neřešením problémů ve slovenském zdravotnictví a konsolidačním balíčkem, kterým vláda snížila tempo růstu platů zdravotníků.

Zaměstnanci na Slovensku mají obvykle dvouměsíční výpovědní lhůtu, což by v případě lékařů znamenalo jejich odchod z nemocnic na přelomu letošního a příštího roku.

„Dnes začínáme dávat výpovědi lékařům na celém Slovensku a v současné době je jich 2713. Je to více než 33 – 34 nemocnic, kterých se to týká, jsou tam fakultní nemocnice, všechny fakultní nemocnice, jsou tam národní ústavy srdečních chorob, jsou tam menší nemocnice, soukromé nemocnice, nemocnice Agel a Penta napříč spektrem, napříč Slovenskem,“ řekl Visolajský.

Dodal, že se mají zúčastnit lékaři z klíčových oborů, jako je anesteziologie a resuscitace, dále z interny, kardiologie, chirurgie, traumatologie, ortopedie, pediatrie a neonatologie. Zapojeni mají být také gynekologové a dermatologové.

„Lékaři mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a během ní můžeme přistoupit i k výpovědím za přesčasy. (…) Je to přes tři tisíce, které jsme shromáždili. (…) Věříme ve zdravý rozum ve vládě a v to, že to premiér v nejbližších dnech zastaví ,“ řekl Visolajský.

Podle něj je podání výpovědi jedinou cestou, jak dosáhnout potřebných změn v sektoru. 

„Žádáme vládu o schůzku, ideálně s premiérem, kde bychom si sedli a vyřešili to tak, aby slovenské nemocnice nezůstaly bez lékařů,“ dodal šéf odborů. Očekává, že počet výpovědí se v příštích dnech zvýší.