Asi před 70 000 lety, tedy v době, kdy naši předkové teprve začali opouštět Afriku, prolétla malá červená trpasličí hvězda pozoruhodně blízko sluneční soustavy. (Foto: Flickr)

Scholzova hvězda se přiblížila na vzdálenost jednoho světelného roku od Slunce, což je nejbližší takové setkání, o kterém víme.

Dnes se Scholzova hvězda nachází asi 20 světelných let od Slunce a její průlet je už jen vzdálenou vzpomínkou. Vliv její návštěvy však stále pozorujeme.

V roce 2015 vědci pod vedením Erica Mamajeka, profesora astronomie a fyziky na Rochesterské univerzitě, studovali galaktické dráhy Scholzovy hvězdy a našeho Slunce.

Zjistili, že Scholzova hvězda a její hnědý trpasličí binární společník pravděpodobně putovali v blízkosti naší sluneční soustavy. Vědci tehdy dospěli k závěru, že Scholzova hvězda při svém průletu nijak výrazně nenarušila dráhy žádných objektů ve sluneční soustavě.

Nová studie publikovaná v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society však naznačuje, že tento průlet hvězdy skutečně postrčil komety z Oortova oblaku, prstence ledových objektů daleko za planetami, který označuje okraj sluneční soustavy.

Tyto komety jsou nyní dostatečně blízko, aby je bylo možné podrobněji studovat, a při jejich hledání vědci objevili také osm objektů, které by mohly pocházet zcela mimo sluneční soustavu.

Zdroj: popularmechanics.com