Pentagon zahrnul Rusko do seznamu zemí, s nimiž by USA neměly spolupracovat při vypouštění vesmírných raket, uvádí se v dokumentu, který mají k dispozici RIA Novosti. (Foto: Wikipedia)

Zdůrazňuje se, že rozhodnutí vstoupí v platnost 31. prosince 2022.

„DoD přijal jako konečné, beze změny, prozatímní pravidlo, kterým se mění obranné federální nařízení o akvizičním nařízení (DFARS) pro implementaci částí Národního zákona o autorizaci obrany pro fiskální roky 2017 a 2018," uvádí zpráva Pentagonu.

Do tohoto seznamu USA byly již zahrnuty Čína, Severní Korea, Írán, Súdán a Sýrie.

„Definice cizích zemí spadajících pod tento dokument bude rozšířena o Rusko,“ uvádí zpráva.

Nová omezení byla zavedena také vůči satelitům a odpalovacím zařízením pro poskytování služeb družicového spouštění, avšak tato omezení se nevztahují na starty, které budou provedené do 31. prosince 2022.

Navzdory napjatým vztahům mezi Ruskem a Spojenými státy se země nadále snažily spolupracovat v oblasti vesmíru. Zdá se, že klid je narušen i tady.

Ředitel Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Jim Bridenstine loni v listopadu řekl, že vztah mezi Ruskem a Spojenými státy v aréně vesmíru je i přes občasné spory velmi silný. Lídr úřadu tehdy poznamenal, že NASA chce udržet tento vztah s Roskosmosem.

Navzdory touhám Bridenstineho to není poprvé, co by zákazy USA bránily NASA ve spolupráci s Roskosmosem. V lednu NASA kvůli tlaku amerických zákonodárců natrvalo odložila návštěvu vedoucího ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, která byla naplánována na únor.

Na oplátku Bridenstine tehdy pozval Rogozina, aby promluvil na Rice Universitě v Houstonu. Vzhledem k tomu, že Rogozin je na seznamu sankcí kvůli podpoře sjednocení Krymu s Ruskem, NASA požádala o udělení výjimky, aby ho mohla hostit.

Dmitrij Rogozin okomentoval důvod zrušení své návštěvy.

„V této konkrétní situaci se jedná o část boje mezi Kongresem a Trumpem. V tomto konkrétním případě byla NASA obětí tohoto boje," řekl na televizním kanálu Rossija 24.

Zdroj:  snews.com