Nová balistická raketa, kterou Rusko minulý týden vypálilo na ukrajinské město Dnipro, nesla několik hlavic, ale žádné výbušniny, a způsobila jen omezené škody, uvedly dva vysoce postavené ukrajinské vládní zdroje. (Foto: X)

Jejich komentáře zřejmě potvrzují vlastní popis Kremlu, který tuto zbraň minulý čtvrtek použil jako varování Západu poté, co Spojené státy a Velká Británie povolily Ukrajině vypálit své rakety na Rusko.

Oba zdroje poskytly další podrobnosti o nové zbrani, zatímco se západní odborníci snaží zjistit více o tom, co podle amerických představitelů byla experimentální raketa středního doletu.

Balistické rakety středního doletu jsou obvykle určeny k jaderným úderům na cíle vzdálené tisíce kilometrů.

Jeden ze zdrojů uvedl, že raketa nesla atrapy bojových hlavic, a popsal způsobené škody jako „poměrně malé“.

Druhý zdroj uvedl, že: „V tomto případě (raketa) byla bez výbušnin… Nedošlo k žádným typům výbuchů, jak jsme očekávali. Něco tam bylo, ale nebylo to velké.“

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že úder balistickou raketou středního doletu Orešnik byl úspěšným testem a že dosáhla svého cíle – raketového a obranného podniku v ukrajinském městě Dnipro.

Ukrajina od ruské invaze v únoru 2022 zřídkakdy zveřejňuje informace o leteckých úderech na vojenské cíle.

Putin rovněž uvedl, že Rusko bude pokračovat v bojových zkouškách rakety Orešnik a že má zásoby připravené k použití. Kyjev uvedl, že Ukrajina již pracuje na vývoji leteckých systémů proti této zbrani.

Američtí představitelé uvedli, že Rusko pravděpodobně vlastní pouze několik těchto raket, které podle západních expertů zřejmě vznikly z balistické rakety středního doletu RS-26.

Vynechání výbušnin v „návratovém prostředku“ – tepelně chráněné části rakety, která nese bojovou hlavici – ponechává prostor pro přístroje, které mohou země testující návrhy raket použít k měření výkonu, tvrdí odborníci.

Není veřejně známo, zda ruské hlavice takové zařízení nesly.

RS-26 má údajně dolet více než 5000 km (3100 mil), ačkoli raketa, která zasáhla Ukrajinu z ruské Astrachaňské oblasti, uletěla jen asi 700 km.

„Řekl bych, že se jedná o neuvěřitelně drahý způsob, jak doručit něco, co pravděpodobně není tak ničivé,“ uvedl Jeffrey Lewis, ředitel Programu nešíření jaderných zbraní ve východní Asii v Centru Jamese Martina pro studium nešíření jaderných zbraní na Middlebury Institute of International Studies v Kalifornii.

Zdroj: yahoo.com