Další posílení protiruských sankcí lze považovat za vyhlášení hospodářské války. Uvedl to předseda vlády Dmitrij Medveděv na setkání se zaměstnanci Kronocké přírodní rezervace.
„A na tuto válku bude nutné zareagovat — ekonomickými metodami, politickými metodami a v případě nutnosti i jinými metodami. Naši američtí přátelé to musí pochopit," prohlásil Medveděv, když odpovídal na jeden z dotazů.
Medveděv dále dodal, že tak či onak budou mít sankce vliv na ekonomiku země, a to včetně směnného kurzu.
Sto let sankčního tlaku
Předseda připomněl, že již dříve byly sankce vůči Moskvě nejednou zavedeny.
„Naše země za posledních 100 let existovala za podmínek neustálého sankčního tlaku. Proč tomu tak je? Děje se to proto, aby bylo možné Rusko odstranit z řad silných konkurentů na mezinárodním poli," uvedl.
Podle jeho slov se Rusko na začátku 20. století dobře rozvíjelo a navzdory všem složitostem sovětského období nastala doba rychlého rozvoje, což se mnohým nelíbilo. V první řadě tedy USA a několika dalším spojencům.
„Ani dnes se nic nezměnilo," poznamenal Medveděv.
Jako příklad nekalé hospodářské soutěže Medveděv uvedl omezení, které se snaží Spojené státy zavést ohledně dodávek ruského plynu do Evropy. Chtějí totiž do Evropy prodávat svůj zkapalněný zemní plyn.
Předseda také poukázal na to, že podobná sankční opatření používá Washington i proti Číně.
„To se samozřejmě Číňanům nelíbí. Nelíbí se to nikomu. A naším úkolem je bojovat proti všem těmto opatřením," dodal Medveděv.