Polský premiér Morawiecki se ptá: „Je toto Evropa, kterou chceme? … Že eurokraté v Bruselu diktují, jaká má být vláda?“ (Foto: Flickr)
Polský premiér Mateusz Morawiecki označil za „skandální“ komentář předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, že EU má „nástroje“, jak jednat s členským státem, pokud se věci „ubírají obtížným směrem“.
Na čtvrteční konferenci na Princetonské univerzitě byla von der Leyenová dotázána na kandidáty v nedělních parlamentních volbách v Itálii, ale do své odpovědi zahrnula i Polsko a Maďarsko.
„Pokud se věci budou ubírat obtížným směrem – a já jsem mluvila o Maďarsku a Polsku – máme k tomu nástroje,“ řekla von der Leyenová v jasné narážce na možnost Komise omezit finanční prostředky přidělené vládám EU, pokud jsou považovány za porušující zásady právního státu.
„Prohlášení von der Leyenové bylo skandální,“ řekl Morawiecki v sobotu v polském městě Świdnik, informovala státní tisková agentura PAP. „Řekla, že Brusel má nástroje, jak Itálii ukáznit, pokud vytvoří vládu, která nebude Bruselu nakloněna,“ citovala ho.
„Je toto Evropa, kterou chceme? … Aby eurokraté v Bruselu diktovali, jaká má být vláda?“ dodal. Morawiecki se zeptal. „To není právní stát, to je diktát a absence právního státu,“ dodal premiér.
Komise Polsku uložila řadu „milníků“ v oblasti právního státu, včetně reformy kontroverzního disciplinárního režimu soudců, aby Varšava získala přístup k penězům z fondu EU na obnovu po koronavirech. Rada EU tento plán podepsala v červnu. Evropští soudci koncem srpna Radu kvůli jejímu rozhodnutí zažalovali s tím, že nebyly respektovány rozsudky Evropského soudního dvora.
Pokud jde o Maďarsko, Komise 18. září navrhla snížit částku 7,5 miliardy EUR z fondů EU přidělených Budapešti kvůli obavám o dodržování zásad právního státu.
Zdroj: politico.eu