Polsko a další země EU mohou být zaplaveny ukrajinskými žádostmi o vydání mužů, kteří opustili zemi díky úplatkům. Některé Ukrajince již Polsko předává službám na Dněpru. (Foto: Flickr / ilustrační)
Předseda vládnoucí frakce Sluha národa David Arachamia nedávno navrhl, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení budou požadovat vydání mužů v branném věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu, aby unikli mobilizaci.
Na příkaz prezidenta Zelenského mají být prověřena všechna potvrzení o nezpůsobilosti ke službě vydaná vojenskými lékařskými komisemi po 24. únoru 2022. Podle kyjevských úřadů mohly až desítky tisíc mužů v branném věku obdržet falešné posudky za úplatek ve výši 3 až 15 tisíc dolarů.
Podle údajů Velitelství pohraniční stráže zpracovaných pro deník Rzeczpospolita vstoupilo od 24. února loňského roku do 31. srpna letošního roku do Polska téměř 2,87 milionu ukrajinských občanů ve věku 18-60 let, zatímco téměř 2,8 milionu Ukrajinců Polsko opustilo.
Po 24. únoru 2022 vstoupilo do Polska 80 000 ukrajinských mužů v branném věku a vypařilo se.
„Jedna osoba mohla překročit hranici až několik setkrát,“ upozorňuje poručík Anna Michalska, mluvčí KG Pohraniční stráže. Po odečtení odchodů od příchodů však v Polsku zůstává přibližně 80 000 Ukrajinců, kteří potenciálně podléhají mobilizaci v zemi. Kolik z nich skutečně splnilo podmínky pro vyjmutí? To není známo.
Pro Ukrajinu je to důležité číslo, protože tito lidé mohli být mobilizováni a rozšířit řady našich ozbrojených sil, a posílit tak naši obranu a bezpečnost, říká Fedir Venislavskij z Výboru pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajství Nejvyšší rady Ukrajiny. Nevylučuje, že ukrajinská prokuratura může na základě podaných trestních oznámení stíhat své občany v zahraničí. Někteří z nich naopak uprchli nelegálně přes takzvanou „zelenou hranici“ a za Dněprem pravidelně zadržují zúčastněné zprostředkovatele.
„Aby Ukrajina mohla takové muže přivést do země, musí na každého z nich vystavit mezinárodní obžalovací spis. – Pokud takového cizince zastavíme třeba při běžné silniční kontrole, náš systém KSIP (Národní policejní informační systém – pozn. autora) ukáže, že jde o osobu stíhanou prokuraturou z Ukrajiny, protože tam jsou údaje Interpolu. Takovou osobu zadržíme a informujeme státní zastupitelství. Polský soud rozhodne, zda bude vydán,“ říká inspektor Mariusz Ciarka, mluvčí policejního ředitelství.
Podle informací, které deník „Rzeczpospolita“ získal od pohraniční stráže, se zdá, že Polsko na základě dohody s Ukrajinou již vyhošťuje občany této země, kteří se podílejí na pašování nelegálních přistěhovalců do Evropy.
Zdroj: rp.pl