Situace na Ukrajině má výrazný dopad na země na východní hranici Evropy. Patří mezi ně i tři pobaltské státy, které jsou jako členové NATO rády za jakoukoli obranu. Brzy bude v jejich vzdušném prostoru zahájena letecká mise pod vedením NATO. (Foto: Flickr)

Pobaltské země mají přímé hranice s Ruskem a Běloruskem. Vzhledem k současné politické situaci a skutečnosti, že Bělorusové výrazně pomáhali Rusům v jejich tažení na Ukrajině, lze tato území považovat za ohrožená. Alespoň to tvrdí někteří analytici. Východní křídlo NATO je ruskou invazí na Ukrajinu ohroženo nejvíce za poslední desetiletí.

Polsko se zavázalo chránit vzdušný prostor svých severních sousedů. Polské bojové letouny budou létat nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem v rámci mise NATO Baltic Air Policing.

Informuje o tom EURACTIV s odvoláním na prohlášení ministra obrany Władysława Kosiniaka-Kamysze. Ten o tom měl jednat s prezidentem Andrzejem Dudou jako vrchním velitelem vojsk. NATO zahájilo tuto misi již v roce 2004, kdy Litva, Lotyšsko a Estonsko vstoupily do Aliance.

„Polské stíhačky F-16 budou létat ve vzdušném prostoru Litvy, Estonska a Lotyšska, přičemž čtyři z těchto bojových letounů budou použity v polském vojenském kontingentu v Litvě. Operace bude zahájena v polovině března letošního roku,“ uvedl šéf polského ministerstva obrany.