Je to poprvé, co na nás byl z běloruské strany vystřelen nějaký předmět, upozornila pohraniční stráž. K incidentu došlo před několika dny. (Foto: Youtube / ilustrační)
Vedoucí útvaru předložil Sejmu informace o migrační krizi na hranicích s Běloruskem.
Prozatím není známo, kdo a čím na polské policisty střílel. Je známo, že to byl předmět, který s velkou silou zasáhl vozidlo pohraniční stráže. Jak sdělil plukovník pohraniční stráže Arkadiusz Tywoniuk, „rychlost a kinetická energie byly značné“.
#BREAKING 🇵🇱 Polish border guards came under fire from Belarusian territory#Ukraine #ukrainian #UkrainianArmy#Russia #RussiaIsLosing #RussiaIsCollapsing #Poland #Belarus pic.twitter.com/ac8IA1kATp
— Intermarium 24 (@intermarium24) June 15, 2023
„Nevím, zda bylo vystřeleno z nějaké letecké zbraně, v každém případě předmět prorazil boční okno vozidla, vyletěl druhou stranou a prorazil další okno. Zdůrazňuji, že ve vozidle seděli dva policisté, také jejich životy a zdraví byly ohroženy,“ zdůraznil.
Polish border guards are regularly attacked from the Belarusian side. Stones, branches, and even burning branches are thrown at them. Recently, a shot was also fired for the first time, which pierced two windows of the guards‘ car.https://t.co/PTg9l2gMFM https://t.co/gwpU2BvbAZ
— Amanda McGregor 🌐 (@_AmandaMcGregor) June 15, 2023
Plukovník Tywoniuk dodal, že téměř každý den létají směrem k polským hlídkám kameny.
Od začátku roku se migranti pokusili nelegálně překročit hranici ve 12 300 případech. Je však třeba poznamenat, že na více než dvousetkilometrovém úseku hranice s Běloruskem již funguje elektronický systém, který všechny takové pokusy odhalí.
Zástupce pohraniční stráže uvedl, že největší počet migrantů, kteří se pokoušejí překročit polské hranice, pochází z Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Jemenu a Iráku.
Pokud je nám známo, běloruská strana se snaží otevřít další směry. Vedou se rozhovory o leteckém spojení s Indií,“ sdělil.
Pohraniční stráž ve zvýšené pohotovosti
Jak jsme informovali včera, pohraničníci očekávají v nejbližší době novou iteraci krize na hranicích s Běloruskem. Již nyní zaznamenávají služby Polska i pobaltských států výrazný nárůst počtu pokusů cizinců o nelegální vstup na území Evropské unie.
Obavy – zejména mezi Litevci – vzbuzuje možnost, že další vlna migrantů naruší průběh summitu NATO ve Vilniusu, který se uskuteční 11. a 12. července.
Z analýzy služeb rovněž vyplývá, že součástí speciální operace by mohl být i mezinárodní umělecký festival Slovanský bazar ve Vitebsku, který se koná souběžně se summitem Severoatlantické aliance. Na tuto akci byli pozváni občané více než 70 národností, kteří budou mít vstup do Běloruska bezvízový. Existují obavy, že cizinci zůstanou v Bělorusku a pak se pokusí nelegálně dostat na Západ.
Napjatá situace mezi Polskem a Běloruskem
Na začátku léta 2021 otevřely běloruské úřady kanály pro převádění migrantů ze země přes hranice EU do Litvy, Polska a Lotyšska.
Kvůli krizi se polská a lotyšská vláda rozhodly zavést v příhraničních oblastech s Běloruskem výjimečný stav. Litevská vláda zase zavedla výjimečný stav na celém území země.
Vrchol migrační krize nastal v listopadu 2021. Tehdy se migranti opakovaně pokoušeli násilně překročit hranici, na což polské služby, včetně vojáků Sil územní obrany, policistů a pohraničníků, reagovaly použitím vodních děl a slzného plynu.
Na začátku února letošního roku. Ministerstvo vnitra a správy sdělilo, že z důvodu „důležitých státních zájmů“ byl provoz na polsko-běloruském přechodu v Bobrownikách až do odvolání pozastaven.
V reakci na to Minsk zavedl omezení pro polské dopravce. Ministr Mariusz Kaminski proto rozhodl o omezení pro Bělorusy na přechodu Kukuryki-Kozlowicze.
Zdroj: rmf24.pl