Austrálie toho v uplynulých letech udělala v praktické rovině velmi málo, pokud jde o ochranu práv svého vězněného občana Juliana Assange, který je stále zavřený v londýnské věznici Belmarsh, protože jeho případ vydání se pomalu zpracovává u soudu. (Foto: Flickr)

Proto je poněkud překvapivé a osvěžující, že si australský premiér Anthony Albanese při návštěvě Anglie velmi opožděně stěžuje na pokračující zadržování zakladatele WikiLeaks, i když to není poprvé za jeho vlády. Vyjádřil také obavy o jeho zdraví a pohodu během všech těch let tvrdého věznění, předtím se ukrýval také uvnitř ekvádorské ambasády.

V pátek Albanese uvedl, že je „frustrovaný“ z toho, že se nepodařilo najít diplomatické řešení Assangeovy situace. „Vím, že je to frustrující, sdílím tu frustraci,“ řekl Albanese televizi ABC z Londýna.

„Nemohu udělat víc, než dát jasně najevo, jaký je můj postoj, a americká administrativa si je jistě velmi dobře vědoma toho, jaký je postoj australské vlády. Jeho pokračující věznění ničemu neprospěje.“

Dost, je třeba to uzavřít, je třeba to propracovat,“ řekl Albanese a také zdůraznil do očí bijící rozpor:

Albanese uvedl, že Australané nechápou důvody, proč byl propuštěn zdroj, který Assangeovi dokumenty vyzradil, zatímco on sám stále zůstává ve vězení, a odkázal na propuštění bývalého amerického vojáka a zdroje WikiLeaks Chelsea Manningové.

WikiLeaks, Assangeův právní tým a jeho rodina jistě uvítají protesty australských představitelů a je naděje, že Albanese bude na tuto otázku dále naléhat u prezidenta Joea Bidena.

Assangeovi příznivci však tvrdí, že Albanese má možnost udělat mnohem více, ale zatím se zastavil:

Premiér zjevně není ochoten využít svého vlivu na USA v souvislosti s Assangem, pokud jde o bezohlednou pomoc Austrálie Washingtonu při přípravě války s Čínou. Jak již mnoho lidí upozornilo, USA potřebují Austrálii v tomto ohledu mnohem více než Austrálie USA.

A poukaz australské ministryně zahraničí Penny Wongové na to, že Austrálie nebude zasahovat do probíhajících právních procesů jiné země, byl zmařen skutečností, že Austrálie právě toto učinila ve dvou případech, aby osvobodila své občany z cizích věznic.

Assange sedí ve věznici Belmarsh jen několik kilometrů od místa, kde se Albanese zdržuje v Londýně. Premiér se může za svým uvězněným občanem vypravit, jak navrhl čtenář Consortium News Randal Marin.

Assangeův osud do značné míry vypadl z hlavního mediálního proudu, a tak by skutečně jakákoli případná Albaneseho snaha navštívit ho ve vězení byla nesmírně symbolická a pro WikiLeaks povzbuzující.

Zůstává však faktem, že Austrálie je členem aliance „Five Eyes“, která sdílí zpravodajské informace, a je tedy pravděpodobné, že se v podobných případech, jako je tento, soustředěných na známého disidentského novináře, vždy postaví na stranu bezpečnostních zájmů Washingtonu.

Zdroj: reuters.com