Radnice švédského města Gävle vysvětlila fotografii ženy v hidžábu na svém uvítacím billboardu jako demonstraci „velké rozmanitosti" města. Následné novinářské vyšetřování však odhalilo, že žena má vazby na místní mešitu, jejíž lídr údajně oslavoval Islámský stát a dokonce se pokusil získat finanční prostředky pro teroristy. (Foto: Facebook)
Švédské město Gävle umístilo muslimskou ženu na svůj digitální reklamní billboard, aby přivítalo návštěvníky, uvedla švédská zpravodajská agentura Nyheter Idag. Billboard se nachází u severního vjezdu do Gävle.
Johan Adolfsson, manažer komunikace městského úřadu Gävle, vysvětlil, že žena představuje jednu z mnoha muslimských žen Gävle a uvedl, že její vzhled zdůrazňuje velkou rozmanitost města. Podle Adolfssona se dnes v Gävle mluví 120 jazyky.
Tato pozice však vyvolala odpor politiků i obyčejných Švédů, včetně některých migrantů, které měl hidžáb představovat.
Na začátku někteří švédští uživatelé internetu nemohli ani uvěřit svým očím a tvrdili, že uvítací billboard byl někým úmyslně upraven, aby vyvolal rozruch. Nicméně video natočené místním mužem se ukázalo jako opravdu reálné.
Švédský poslanec od demokratů Roger Hedlund, který je součástí městské rady Gävle, kritizuje reklamu. Tvrdí, že oblečení, které pro mnohé ženy znamená utlačování a nedostatek svobody, by nemělo být žádným způsobem legitimováno.
„Je třeba se zamyslet nad tím, co to znamená, někteří skutečně používají tento oděv, hidžáb, dobrovolně, ale ne všichni. Tento oblek pro miliony žen po celém světě symbolizuje nedostatek svobody," řekl Hedlund, podle Nyheter Idag.
Jeho kolegyně švédská demokratka Ghazal Saberianová byla také rozzlobená a interpretovala znak jako posedlost politickým islámem.
„Napadlo vás někdy, že v této chvíli existují ženy, které jsou uvězněné a bičované v Íránu za to, že sundají šátek? Pomysleli jste někdy, že ženy v Saúdské Arábii jsou ukamenovány kvůli sundání šátku?" napsala Saberianová na Facebooku a překvapila, proč úřady a média stále bombardují veřejnost obrazy a zprávami o útlaku žen.
Adolfsson uvedl, že žena se rozhodla nosit hidžáb sama, na základě svého přání a jako součást své sebeidentifikace. Zdůraznil také, že byla zvolena jako „velvyslankyně Gävle".
Agentura Samhällsnytt informovala, že žena je 32letá Suzan Hindi a měla kontakty s mešitou Gävle (také známou jako mešita al-Rashideen), která byla dříve prohlášená za pevnost radikálního islámu. Podle Samhällsnytt Suzanův duchovní vůdce imám Abu Raad údajně chválil Islámský stát a dokonce se snažil získat peníze pro teroristy.
Po tomto odhalení mnozí Švédové na sociálních sítích vyjádřili své rozhořčení a požadovali od radnice omluvu.
„Je smutné, že Švédsko se stalo islámskou zemí a Norsko je na cestě k dosažení stejného cíle," napsal norský uživatel.
Jiný uživatel vyzval švédské sousedy Norsko a Finsko, aby postavili zeď, kterou označil za investici s fantastickými výsledky.
Gävle je největší město provincie Gävleborgs län, leží severně od Stockholmu a má kolem 75 000 obyvatel.
Švédsko v současné době nemá žádný úplný zákaz islámských oděvů, jakými jsou hidžáb, burka nebo nikáb. Jednotliví zaměstnavatelé však mohou zaměstnancům zakazovat, aby v práci nosili náboženské, filozofické a politické symboly. Naproti tomu policisté a hasiči mohou nosit hidžáb.
Zdroj: nyheteridag.se