Vláda Meloniové bude brzy nutit lodě nevládních organizací plující pod vlajkami zemí, jako je Francie, Německo a Norsko, aby přijímaly migranty, které vyzvednou ve Středozemním moři. (Foto: Flickr)
Hranice 100 000 nelegálních migrantů, kteří letos připluli po moři do Itálie, byla překročena 21. prosince a toto číslo je nejen symbolickým milníkem, ale slouží také jako výzva k akci pro italskou konzervativní vládu.
Číslo 100 000 lze srovnat s 64 055 osobami ke stejnému datu před rokem a 33 867 osobami, které připluly po moři v roce 2020. Letošní číslo je nejvyšší od roku 2017, kdy se levicová vláda Mattea Renziho konečně rozhodla potlačit byznys nevládních organizací, které převádějí nelegální přistěhovalce do Evropy prostřednictvím pasivní a někdy i aktivní spolupráce s pašeráky lidí, a zavedla přísnější pravidla pro to, jak mohou lodě nevládních organizací operovat ve Středozemním moři.
Vláda Meloniové se chystá jednat
Od příštího roku však vláda Giorgia Meloniho zavede přísnější pravidla pro lodě nevládních organizací operující ve Středozemním moři, aby jim zabránila koordinovat svou činnost s pašeráky lidí a vyhledávat potenciální imigranty v blízkosti libyjského pobřeží.
Italská rada ministrů měla 28. prosince schválit návrh bezpečnostního dekretu, který bude obsahovat nový kodex chování těchto nevládních organizací a urychlí vyřizování žádostí o azyl.
Jednou z velkých změn, které nová pravicová vláda v Římě plánuje zavést, je to, že migranti, kteří budou vzati na palubu lodi nevládní organizace při údajné pátrací a záchranné operaci, budou muset prohlásit, zda hodlají po příjezdu do Evropy podat žádost o azyl. V takovém případě bude země, pod jejíž vlajkou se daná loď plaví, povinna žadatele o azyl přijmout a jejich žádost vyřídit.
Nová změna politiky může přimět vlády v Německu, Francii a dalších zemích, aby si rozmyslely, zda budou financovat lodě s migranty operující ve Středozemním moři, pokud budou nuceny tyto migranty přijímat.
Druhou významnou změnou je, že po pátrací a záchranné operaci bude muset loď nevládní organizace okamžitě požádat o bezpečný přístav k vylodění zachráněných migrantů a bude muset plout směrem k určenému přístavu, aniž by čekala několik dní na další možnosti „záchrany“ migrantů.
To má ukončit praxi systematického vyhledávání potenciálních nelegálních přistěhovalců, někdy v koordinaci s pašeráky lidí, namísto provádění skutečných pátracích a záchranných operací.
Nevládním organizacím, které budou nová pravidla porušovat, budou hrozit správní sankce a v případě opakovaného porušení mohou italské orgány případně zabavit jejich lodě.
Druhá část nového „bezpečnostního dekretu“, který bude muset později schválit italský parlament, aby se stal zákonem a zůstal v platnosti, zajistí rychlé vyřizování žádostí o azyl a účinnější repatriační postupy pro ty, jejichž žádosti budou zamítnuty.
Zdroj: rmx.news