Ve chvíli, kdy se Švédsko a Finsko pokoušejí stát nejnovějšími členy NATO, ačkoli tomu stále brání námitky Turecka, Finsko – které má společnou hranici s Ruskem – škádlí možnost vyslání bojových tanků Leopard 2 na Ukrajinu.

Finský prezident Sauli Niinistö to ve čtvrtek řekl poté, co země o víkendu představila svůj 12. plánovaný balíček obranné pomoci Ukrajině: „Počet tanků, které mají být na Ukrajinu poslány, nemůže být velký, protože Finsko sousedí s Ruskem a není součástí NATO.“ Běžně se odhaduje, že Finsko vlastní přibližně 200 hlavních bojových tanků Leopard 2.

Ukrajina naléhá na západní partnery, aby jí předali těžké tanky západní výroby, přičemž její představitelé tvrdí, že jich potřebuje celkem asi 300, aby porazila ruské síly.

Polsko a Velká Británie v tomto směru vedou, avšak s tím, že USA zatím vyčlenily pouze lehčí pěchotní transportéry. Francie rovněž přislíbila „lehké tanky“ – o nichž někteří tvrdí, že to vůbec nejsou tanky.

Roste tlak na to, aby i další spojenci následovali polského prezidenta Andrzeje Dudu, který jako první oznámil, že jeho země pošle na Ukrajinu více než tucet Leopardů německé výroby „v rámci budování mezinárodní koalice“.

Stále však existují potenciální překážky související s německými kontrolami vývozu jím vyráběných zbraní, jak popisuje Politico:

Na reexport tanků Leopard 2 německé výroby jsou uvalena určitá omezení. Berlín se dosud zdráhal posílat těžkou německou výzbroj do Kyjeva, i když pochází z jiného členského státu EU, ale mohly by se objevit náznaky tání v jeho postoji k této otázce.

…V reakci na Dudovy komentáře německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck, který rovněž dohlíží na kontrolu vývozu zbraní, odmítl obavy, že by to Německo nemuselo povolit. Řekl, že „Německo by nemělo stát v cestě, když se jiné země rozhodnou podpořit Ukrajinu, bez ohledu na to, jaké rozhodnutí učiní Německo“.

Co se týče snahy Spojeného království zavést do ukrajinského arzenálu těžké tanky, které „mění pravidla hry“, uvádí FT:

Británie se chystá vyslat na Ukrajinu svůj Challenger 2, vysoce výkonný hlavní bojový tank. Byl by to první moderní západní tank, který by byl na Ukrajinu vyslán, ale většina odborníků tvrdí, že Ukrajině by lépe posloužil tank Leopard 2. Třináct evropských vlád provozuje přibližně 2 000 tanků Leopard, což Kyjevu poskytuje mnohem větší zásobu.

A pokud jde o Finsko, pokud by vyslání tanků Leopard 2 na Ukrajinu dotáhlo do konce, mohlo by to vyvolat prudký nárůst napětí ve vztazích s Moskvou, vzhledem k již tak velmi citlivé otázce snahy této země o členství v NATO.

Na začátku konfliktu Kreml varoval před hromaděním jaderných zbraní v Pobaltí, pokud se Finsko bude stále více militarizovat a integrovat do NATO. Zdálo se, že jde o výhrůžku, jejímž cílem je odradit Helsinky od většího zapojení do dění na Ukrajině, ale tanky pro Kyjev by jistě přerostly ruské červené linie.

Zdroj: politico.eu