Strážci modrých značek, novináři, boti, odborníci a dokonce i vládní úředníci jsou v plné síle a rozzlobeně reagují na pondělní tweet Elona Muska, který pouze zkoumal možnosti mírového řešení na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Musk nabídl ukrajinsko-ruský mírový návrh a vyzval své stoupence, aby hlasovali, zda si myslí, že je to dobrý nápad, nebo ne, a navrhl „opakování“ referend pro čtyři anektované regiony na východě Ukrajiny, které Vladimir Putin minulý týden prohlásil za součást Ruské federace. Podmínkou by bylo také zachování neutrality Ukrajiny vůči budoucímu členství v NATO.

V návaznosti na to uvedl, že výše uvedené podmínky příměří a mírového urovnání jsou „velmi pravděpodobným výsledkem“ tak jako tak, bez ohledu na to, jak moc to rozzuří lidi připravené podpořit Ukrajinu za každou cenu. Jak poznamenal Musk, zůstává „jen otázkou, kolik lidí do té doby zemře“.

Během několika hodin po spuštění ankety, která do té doby odrážela téměř 40 % hlasů „ano“ a něco přes 60 % hlasů „ne“, Musk uvedl, že na ni útočí boti.

Ukrajinští diplomaté se mimo jiné, například kyjevský velvyslanec v Německu, ohradili proti… „Jděte do prdele, to je moje velmi diplomatická odpověď,“ řekl velvyslanec Andrij Melnyk.

Anketa a navrhovaná myšlenka „ukrajinsko-ruského míru“ dokonce upoutala pozornost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zelenskyj sarkasticky nabídl vlastní anketu, která celou věc podivně zarámovala do jakési soutěže popularity, a zeptal se svých více než šesti milionů příznivců, zda by se jim Elon líbil více, kdyby „podporoval Ukrajinu“, nebo „podporoval Rusko“ – přestože původní Elonův tweet a anketa zjevně nijak nevyjadřovaly „podporu“ Rusku.

Ale jak někteří podotkli, Zelenského zpochybňování Elonovy podpory „správné“ strany války je pak poněkud ironické a bohatýrské, když si uvědomíme, že…

Někteří poukázali na to, co se zjevně děje s pokračujícím kupčením:

Musk se v jednu chvíli pustil do některých svých rozzuřených (možná už bývalých) fanoušků, kteří ho upozornili, že riskuje, že si rozhněvá mnoho Ukrajinců.

Musk odpověděl: „Předpokládáte, že si přeji být populární. Mně je to jedno. Není mi jedno, že miliony lidí mohou zbytečně zemřít kvůli v podstatě totožnému výsledku.“

Musk se nenechal odradit a nabídl další průzkum, v němž zdůraznil obtížnou otázku demokratických výsledků v dlouhodobě prokremelském a ruskojazyčném Donbasu. Připojil také tweet zdůrazňující nulový součet pokračujícího budování a eskalace, které povedou pouze ke „zničujícímu“ obrovskému množství mrtvých.

„Pokud vám záleží na lidech na Ukrajině, usilujte o mír,“ uvedl Musk.

I to samozřejmě vyústilo v lavinu nenávistných dopisů a reakcí, které miliardáře podnikatele v podstatě obviňovaly z toho, že je nějakým způsobem prokremelským poskokem.

Agentura Bloomberg poznamenala, že Muskovy tweety „přitahují hněv Ukrajinců“ za to, že navrhl vyjednané řešení, které by zahrnovalo definitivní odstoupení Krymu, a za to, že navrhl, aby se občané v okupovaných oblastech „rozhodli, zda chtějí žít v Rusku, nebo na Ukrajině“, jak uvádí zpráva.

Ještě večer předtím upozornil novinář Michael Tracey na následující skutečnost, kterou výstižně dokládá pondělní kontroverze Elona Muska na Twitteru ohledně Ukrajiny…

„Média by měla Američanům mnohem lépe vysvětlovat, že důvodem, proč jsou nyní vystaveni zvýšenému jadernému riziku, je to, že se americká vláda **vědomě rozhodla vystavit je zvýšenému jadernému riziku**,“ uvedl Tracey. „Prováleční ideologičtí fanatici jim toto riziko záměrně vnutili.“

Zdroj: zerohedge.com