Rusko se chystá příští měsíc vyslat do arktických vod plovoucí jadernou elektrárnu, která má zásobovat pětitisícové polární město Pevek na ruském Dálném východě. Ochránci životního prostředí z nevládní organizace Greenpeace však projekt označují za plovoucí Černobyl. (Foto: Rosenergoatom)

V červenci vyrazí z ruského Murmansku přes severní mořskou cestu do ruského Peveku jediná plovoucí jaderná elektrárna na světě – Akademik Lomonosov.

Ta bude zásobovat oblast, která je významná pro těžbu přírodních surovin a vzácných kamenů. Jedná se však o těžko dostupné území, které je v případě dobrého počasí nejsnáze dostupné vzduchem.

Projekt plovoucí elektrárny má umožnit zásobovat elektřinou i takto odlehlé oblasti, aniž by bylo nutné budovat nákladnou pozemní infrastrukturu. Greenpeace ale 144 metrů dlouhé plavidlo o výtlaku 21,5 tisíce tun označuje za „plovoucí Černobyl“, který hrozí ekologickou katastrofou.

Organizace tak proti této elektrárně již několikrát protestovala. V květnu roku 2018 loď Greenpeace Beluga 2 doprovázela Akademika Lomonosova na jeho cestě z loděnic v Petrohradu do Murmansku pro naložení jaderného paliva.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby požadovalo od Ruska nezávislou analýzu a dohled nad přepravou, testováním a provozem plovoucí jaderné elektrárny, obzvláště vzhledem k ambicím Rosatomu začít masovou výrobu této plovoucí fantastické sci-fi katastrofy,“ prohlásil tehdy jaderný expert Greenpeace pro střední a východní Evropu Jan Haverkamp.

„Pokud projekt nebude zastaven, tak příští jaderná katastrofa bude Černobyl na ledě,“ stálo v dalším prohlášení.

V ruské korporaci Rosatom však s tímto „alarmismem“ zásadně nesouhlasí.

„Je zcela nepřípustné porovnávat oba projekty,“ cituje CNN hlavního inženýra Akademika Lomonosova pro ochranu životního prostřední Vladimira Iriminka. „Jedná se o neopodstatněná prohlášení. Dokonce oba reaktory pracují na rozdílném principu,“ srovnává Akademika Lomonosova s Černobylem.

Ruský inženýr dále podotýká, že na rozdíl od Černobylu se Akademik Lomonosov bude nacházet v arktických vodách a s chlazením proto žádný problém nebude.

Další obavy ekologů ale budí tragická nehoda ve Fukušimě. Konstruktéři ruské plovoucí elektrárny ale ujišťují, že Akademik Lomonosov je připraven i na devítistupňové tsunami. Před vlnami má plovoucí jadernou elektrárnu bránit i zvláštní molo a v případě, že by byl Akademik Lomonosov vyvržen na pevninu, tak má záložní systém, který zajistí ochlazování reaktoru po dobu 24 hodin.

Organizace Greenpeace se dlouhodobě staví proti využití jaderné energetiky a jako příklad uvádí Německo, které odstoupilo od jádra a odstartovalo energetickou revoluci založenou na využívání obnovitelných zdrojů.

První elektřinu má Akademik Lomonosov, který má na palubě dva jaderné reaktory o celkovém výkonu 70 MW, začít dodávat na podzim 2019. Rosatom rovněž doufá, že se mu podaří nalézt další zákazníky v Asii, Africe nebo Latinské Americe.

Zdroj:  greenpeace.org