Současná modifikace Tomahawku se dostala do rukou odborníků koncernu Radioelektronické technologie po masivním raketovém útoku koalice USA, Velké Británie a Francie na území Sýrie, který byl proveden v noci na 14. dubna.

„To, že se nám dostaly k dispozici americké rakety s plochou dráhou letu námořního typu, se ukázalo jako dobrá možnost seznámit se s posledními úspěchy amerických technologií," řekl Sputniku vojenský odborník, plukovník v záloze Michail Chodarenok, který mnoho let sloužil ve vojsku PVO. „Pro naše odborníky bude velmi zajímavé podívat se, jak je uspořádán motor, jak fungují navigační systémy, jakým způsobem získávají informace. Je to samozřejmě opravdový dárek pro ty struktury ruského obranného průmyslu, které se zabývají instalací rušivých elementů. Teď bude jasné, jak během bojových akcí vyřadit z provozu komunikační systémy Tomahawků."

Odborník uvedl, že americký obranně-průmyslový komplex má mnoho uzavřených obranných technologií a některé mohou být lepší než ruské. „Spadla na nás z nebe učebnice nauky o materiálech, učebnice technologií. Úspěchy amerických inženýrů budou určitě brány v úvahu při dalším vytváření a modernizaci ruských zbraní analogického zaměření, například raket s plochou dráhou letu Kalibr," říká Chodarenok.
Co se týče Američanů, po úniku technologií stěží dokáží podstatně změnit konstrukci svých raket, protože ve výzbroji dnes mají tisíce Tomahawků. Samozřejmě je budou dále modernizovat a zdokonalovat, ale ruští odborníci už budou přibližně vědět, na co se mají připravit.

Lov na trofeje

Není to první případ tak cenných „dárků" pro obranně-průmyslový komplex. Během války ve Vietnamu se vrátilo na základnu letadlo, v jehož křídle uvízla nevybuchlá americká raketa typu vzduch-vzduch. V té době měli sovětští konstruktéři problémy se zkouškami a vyvíjením rakety s tepelnou samonaváděcí hlavicí. Inženýři po prostudování amerického výrobku získaného od vietnamských kolegů úspěšně dokončili projekt.

S cílem získat nepřátelské zbraně se prováděly celé operace. Například v Afghánistánu speciální jednotka GRU získala několik kusů v té době nejnovějšího amerického přenosného protivzdušného raketového komplexu Stinger. Modžahedové ho aktivně používali proti sovětským vrtulníkům a letadlům, které neměly efektivní ochranu před takovou zbraní, a letectvo mělo velké ztráty. Sovětští konstruktéři, kteří získali několik vzorků tohoto komplexu, rychle vyrobili obranné prostředky proti němu.

Ke známým nedávným příkladům patří zabavení amerických vojenských automobilů Hummer během operace zaměřené na přinucení Gruzie k míru v srpnu 2008. V rukách ruských odborníků se ocitlo hned pět terénních vozidel, a to ne obyčejných, ale doslova napěchovaných nejnovější elektronikou, tajnými prostředky šifrované radiokomunikace a rozvědky. Americká armáda a politici se opakovaně obraceli na Rusko s požadavkem vrátit techniku, ale jak víte, trofeje se nevracejí.

Nikolaj Protopopov