Jakmile se začneme vyrovnávat s následky krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank a s reakcí vlády na ně, vyvstává další otázka: co bude dál? (Foto: Flickr)
Vládní úředníci a odborníci hlavního proudu trvají na tom, že je nyní vše v pořádku. Říkají, že rychlá vládní opatření zabránila krizi. Peter Schiff však ve svém podcastu uvedl, že toto je ve skutečnosti jen začátek další finanční krize.
„Tohle už není finanční krize z roku 2008. Toto je krize roku 2023. Už je to dlouho – patnáct let, co jsme měli finanční krizi. Jsem překvapen, že začátek této krize trval tak dlouho. Ale nejsem překvapen, že máme krizi.“
O víkendu Federální rezervní systém a americké ministerstvo financí podnikly rychlé kroky k řešení selhání dvou velkých bank. Peter to nazval „týmem na ochranu proti ponoření“.
Aby zabránili runům na banky a podpořili systém, vytvořili mechanismus, který zajistí, že nikdo nepřijde o své vklady – dokonce ani o ty, které nebyly pojištěny u FDIC. Vytvořili také úvěrový program, který účinně zachraňuje všechny ostatní banky, které by se mohly ocitnout na vratké půdě.
Ačkoli tyto kroky pouze nakopávají plechovku, podle Petera by situace byla mnohem horší, kdyby vláda tuto záchranu neoznámila. Téměř jistě by došlo k dalším krachům bank.
Vládní představitelé včetně prezidenta Bidena samozřejmě trvají na tom, že se nejedná o záchranu.
„Nikdo nechce připustit, že jde o záchranu, protože záchranné programy zjevně nebyly populární, a tak se chtějí od tohoto jazyka distancovat. Ale tohle rozhodně záchranný program je.“
Vládní představitelé mohou věrohodně tvrdit, že nezachraňují zkrachovalé banky, protože nechávají tyto instituce padnout. Ale zachraňují se klienti bank.
„Ti by o peníze přišli. Nyní však o peníze nepřijdou. Proč? Protože vláda jejich ztráty vyrovná.“
Biden a další také přísahají, že daňoví poplatníci nemají nic z toho na háku.
„Dobře, tak kde se tedy vezmou peníze? Z člověka na Měsíci? Samozřejmě, že to zaplatí daňoví poplatníci. Ale možná to nezaplatí ve formě daní, protože nikdo nemá dost poctivosti na to, aby skutečně zvýšil daně pro střední třídu. Ale to neznamená, že to daňovým poplatníkům projde. Zaplatí za to. Jde jen o to, že to nezaplatí vyššími daněmi. Zaplatí to vyššími cenami.“
Peter má na mysli inflační daň.
V neděli FED oznámil Program termínovaného financování bank (Bank Term Funding Program – BTFP). Tento program nabídne bankám, spořitelním družstvům, družstevním záložnám a dalším způsobilým depozitním institucím, které jako zástavu poskytnou americké státní dluhopisy, agenturní dluhové cenné papíry a cenné papíry kryté hypotékami a další způsobilá aktiva, půjčky v délce až jednoho roku. Banky si budou moci půjčit proti svým aktivům „v nominální hodnotě“.
Plán v podstatě vytváří mechanismus, který bankám umožní získat kapitál, k němuž by jinak za běžných tržních podmínek neměly přístup. A Fed samozřejmě vytvoří peníze na tyto úvěry ze vzduchu.
„Pokud jde o mě, dnešní den vlastně znamená návrat ke kvantitativnímu uvolňování. Nyní jsme tedy oficiálně v pátém čtvrtletí kvantitativního uvolňování. A já očekávám, že rozvaha Fedu se bude od této chvíle zvyšovat.“
Podle Petera je úžasné, že ještě před týdnem se mluvilo o tom, že Fed zabíjí inflaci a zároveň přivádí ekonomiku k „měkkému přistání“. Mezitím říkal, že jediný způsob, jak by se Fedu mohlo podařit dostat inflaci někam ke 2 %, je vyvolat nejen recesi, ale i finanční krizi.
„Nešlo tedy jen o to, že nás čeká recese. Měli jsme mít další finanční krizi. A také jsem řekl, že finanční krize, kterou Fed tentokrát vyvolá, bude horší než ta, kterou vyvolal v roce 2008. A přesně v tomto bodě se nacházíme.“
Peter řekl, že tato finanční krize je již o tolik horší, že vláda fakticky zvýšila ochranu FDIC z 250 000 dolarů na nekonečno.
„Prostě vytvořili precedens. Vím, že to ještě nekodifikovali do zákona. Ale právě vytvořili precedens záchrany vkladatelů těchto dvou bank.“
A jako mávnutím proutku federální vláda fakticky převzala dalších 7 bilionů dolarů nefinancovaných závazků. (Součet nepojištěných bankovních vkladů.)
Mezitím by zkrachovalo mnohem více bank, kdyby je vláda nepodpořila.
„Tito manažeři byli zachráněni, protože by přišli o práci, kdyby jejich banky zkrachovaly, ale nyní jejich banky díky záchraně nezkrachují. Mnoho akcionářů by přišlo o své peníze. Nyní však o své peníze kvůli této záchraně nepřijdou. Ano, existuje několik lidí, kteří byli potrestáni. Ale všichni ti ostatní bankovní manažeři, kteří udělali stejné chyby, kteří mají stejně předlužené rozvahy – ti všichni budou zachráněni.“
Biden prohlásil, že se chystá najít osoby odpovědné za tuto situaci, potrestat je a pohnat k odpovědnosti. Peter upozornil, že jeden z nich je přímo v jeho administrativě.
„Je to ministryně financí Janet Yellenová. Lidé odpovědní za tento nepořádek jsou všichni předsedové a předsedkyně Federálního rezervního systému počínaje Alanem Greenspanem až po Powella.“
Nicméně mocní tvrdí, že jejich rychlá opatření zabránila runům na banky a finanční systém zůstává zdravý. „Vaše peníze jsou v bezpečí,“ říkají.
Peter s tím nesouhlasí.
„V důsledku těchto záchranných opatření jsou peníze, které mají lidé uložené v bankách, ohroženy více než kdy jindy. Ve skutečnosti nejde jen o vklady v těchto zkrachovalých bankách. Ale každý vklad v každé bance je nyní ohrožen. A důvodem je inflace. Aby bylo možné zaplatit tyto záchranné akce, vznikne obrovská inflace. Návrat ke kvantitativnímu uvolňování. Ceny vyletí nahoru. To znamená, že kupní síla bankovních vkladů se propadne na dno.“
V tomto podcastu Peter dále vysvětluje dynamiku, která stojí za záchrannými opatřeními.
Zdroj: schiffgold.com