Protesty v Peru jsou stále násilnější a zachvacují velkou část země mimo oblast jihu, kde poprvé začaly a kde se soustředily minulý měsíc po odvolání a uvěznění tehdejšího prezidenta Pedra Castilla. (Foto: Twitter)

Castillo, který je stále zadržován na základě obvinění ze snahy vést vzpouru poté, co se pokusil rozpustit Kongres, byl nahrazen současným prezidentem Boluartem, který do 7. prosince, kdy složil přísahu v mimořádných podmínkách, zastával funkci viceprezidenta.

Prostřednictvím agentury Reuters: Historická budova v plamenech během pochodu „Převezměte Limu“.

Ministerstvo kultury uvedlo, že uzavření místa bylo nutné kvůli „ochraně bezpečnosti turistů a obyvatelstva obecně“, protože oblast zaplavuje stále více protestujících z venkova.

Vládní představitelé uvedli, že uprostřed nepokojů uvízlo na Machu Picchu 417 návštěvníků, z toho 300 cizinců. Fox News popsal, že museli být evakuováni poté, co se nejbližší město, které slouží jako základna pro návštěvníky prohlídky místa, dostalo do mimořádné situace kvůli střetům protestujících s policií:

Město Cusco, bývalé hlavní město říše Inků, vzdálené asi 70 km vlakem od Machu Picchu, se stalo dějištěm nejintenzivnějších střetů od chvíle, kdy jihoamerickou zemi poprvé zachvátily nepokoje poté, co byl minulý měsíc tehdejší prezident Pedro Castillo, první peruánský vůdce s andským venkovským původem, sesazen z funkce a uvězněn za pokus o rozpuštění Kongresu.

Vlaková doprava do města Machu Picchu na úpatí stejnojmenného kopce, kde se nachází starobylá incká citadela, a zpět byla od čtvrtka uzavřena kvůli poškození kolejí vedoucích zpět do Cusca. Stovky turistů údajně stály ve frontě, aby podepsaly petici za evakuaci v „humanitárním vlaku“.

Šest týdnů trvající nepokoje a masivní protestní střety s policií si vyžádaly 60 mrtvých a přibližně 600 zraněných.

Níže je scéna z před několika dní, která je již několik týdnů něčím denně viditelným:

Zásah bezpečnostních složek pokračoval v sobotu policejním zásahem na univerzitě San Marcos v Limě. Ta patří k nejstarším univerzitám v Americe.

Deník Guardian popsal chaotickou scénu následovně:

Desítky policistů v sobotu vtrhly na univerzitu v Limě, rozbily bránu obrněným vozidlem, střílely slzným plynem a zadržely více než 200 lidí, kteří se přijeli do peruánské metropole zúčastnit protivládních protestů.

Záběry ukázaly desítky lidí, kteří po nečekané policejní operaci leželi tváří k zemi na univerzitě San Marcos. Studenti uvedli, že do nich strkali, kopali do nich a bili je obušky, když byli vyháněni z kolejí.

Bylo vidět, jak policie vjíždí do brány historické univerzity s tankem…

Zaměstnanci v různých odvětvích zahájili celostátní stávky, v důsledku čehož na mnoha místech stála veřejná doprava a další služby.

Protestující rovněž obvinili Spojené státy, že se snaží podpořit „pravicový režim státního převratu“ na rozdíl od prvního peruánského vůdce s andským venkovským původem Castilla.

Zdroj: zerohedge.com