Pentagon nařídil rozsáhlou revizi způsobu vedení tajné informační války poté, co sociální sítě odstranily falešné účty, které byly podezřelé z napojení na americkou armádu, informoval v pondělí deník The Washington Post. (Foto: US Army / Twitter)

Zpráva, kterou minulý měsíc zveřejnily výzkumné skupiny Graphika a Stanford Internet Observatory, podrobně popisuje činnost falešných účtů na Facebooku a Twitteru, které v příspěvcích zaměřených na publikum v zámoří propagovaly prozápadní narativy. Společnosti provozující sociální média odstranily za posledních několik let přibližně 150 účtů, přičemž některé z nich byly odstraněny nedávno, protože propagovaly protiruské narativy o válce na Ukrajině.

Zpráva nepřipisuje vinu za účty, ale dva nejmenovaní vojenští představitelé, kteří hovořili s Postem, naznačili, že se na tom podílelo Centrální velení USA (CENTCOM). Odděleně Post uvedl, že Facebook odstranil fiktivní osoby vytvořené CENTCOM, aby vyvrátil čínské tvrzení, že Covid-19 pochází z biologické laboratoře americké armády ve Fort Detrick v Marylandu.

V reakci na zprávu Graphiky a Stanford Internet Observatory nařídil Colin Kahl, náměstek ministra obrany pro politiku, přezkum, který nařídil velení americké armády zapojenému do psychologických operací, aby do příštího měsíce Bílý dům informovalo o svých aktivitách. Kahl uvedl, že chce vědět, jaké typy operací se provádějí a zda jsou účinné.

Americká armáda má za sebou dlouhou historii psychologických operací, ale její aktivity v této oblasti online jsou zahaleny tajemstvím. Existují sice vojenské jednotky, které se na psychologické operace specializují, jako je například 4. skupina psychologických operací americké armády, ale Pentagon v této oblasti využívá také skrytější síly.

Video zveřejněné 4. skupinou psychologických operací americké armády na začátku tohoto roku:

V loňském roce časopis Newsweek uvedl, že Pentagon v uplynulém desetiletí vytvořil největší tajné síly na světě, které tvoří asi 60 000 lidí, z nichž mnozí používají falešnou identitu a operují po celém světě.

Významnou část tajných sil Pentagonu tvoří lidé, kteří operují výhradně online. Časopis Newsweek je popsal jako „špičkové kybernetické bojovníky a sběrače zpravodajských informací, kteří na sebe berou falešné identity online“. Tito kybernetičtí bojovníci pracují na shromažďování dat, ale někteří se také „zapojují do kampaní s cílem ovlivňovat a manipulovat sociální média“.

Zdroj: antiwar.com