Během setkání s ukrajinskými představiteli obrany 20. ledna předseda Společného výboru náčelníků štábů Mark Milley své protějšky příliš nepotěšil, když řekl: (Foto: Flickr)
„Stále tvrdím, že pro letošní rok by bylo velmi, velmi obtížné vojensky vyhnat ruské síly z celé – každé pídě Ukrajiny a okupované – nebo Ruskem okupované Ukrajiny,“.
V té době dodal: „To neznamená, že se to nemůže stát. Neznamená to, že se to nestane, ale bylo by to velmi, velmi obtížné.“
Pentagon podpořil Milleyho hodnocení v nové utajované zprávě vydané pro zákonodárce, o níž informoval server Politico. „Je nepravděpodobné, že by ukrajinské síly byly schopny v blízké budoucnosti znovu dobýt Krym od ruských jednotek, uvedli čtyři vysocí představitelé ministerstva obrany zákonodárcům Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů na utajovaném brífinku.“
Publikace zdůraznila, že obsah brífinku jistě „frustruje“ ukrajinské představitele, vzhledem k tomu, že se stal jedním z jejich hlavních cílů ve válce, pro kterou argumentovali, že Západ by měl dodávat stíhačky a rakety delšího doletu.
Politico uvádí, že „není jasné“, proč Pentagon dospěl k tomuto závěru, a píše: „Ale jasným náznakem, jak nám sdělili tři lidé přímo obeznámení s obsahem čtvrtečního brífinku, bylo, že Pentagon nevěří, že Ukrajina má – nebo brzy bude mít – schopnost vytlačit ruská vojska z poloostrova, kterého se Moskva zmocnila téměř před deseti lety.“
A konečně: „Čtvrtá osoba uvedla, že brífink byl více nejednoznačný, ale pointou zůstalo, že vítězství Ukrajiny v ofenzivě na znovudobytí nelegálně anektovaného území není jisté.“
Bez ohledu na to Kyjev nadále vydává veřejná prohlášení, v nichž slibuje, že jeho síly hodlají Krym osvobodit, přičemž šéf ukrajinské vojenské rozvědky generál Kyrylo Budanov tento týden zopakoval, že „Krym nám bude vrácen. Řeknu vám víc: Na Krymu to všechno začalo v roce 2014 a tam to také skončí.“
Dokonce k tomu uvedl i časovou osu: „Musíme udělat vše pro to, aby se Krym do léta vrátil domů“.
Moskva naznačila, že její suverenita nad Krymem je jasnou červenou linií, a někteří ruští představitelé naznačili ochotu nasadit na jeho obranu jaderné zbraně. Budanov to však odmítl jako „zastrašovací taktiku“ a vysvětlil: „Rusko je země, od které můžete očekávat leccos, ale ne naprostou idiocii. Je mi líto, ale to se nestane. Provedení jaderného úderu bude mít za následek nejen vojenskou porážku Ruska, ale i jeho rozpad. A oni to velmi dobře vědí.“
Zdroj: defense.gov