Pentagon potvrdil, že v souvislosti s rostoucím napětím ve vztazích s Íránem vysílá do oblasti Blízkého východu nové jednotky námořní pěchoty. (Foto: Flickr)

Ministr obrany Lloyd Austin ve čtvrtek pozdě večer uvedl, že nové síly spolu s válečnými loděmi jsou vyslány s cílem odradit Írán od narušování mezinárodní lodní dopravy v oblasti Perského zálivu po nejméně dvou nedávných pokusech íránských komand zmocnit se ropných tankerů v mezinárodních vodách Ománského zálivu.

Austin uvedl, že do oblasti Perského zálivu je vyslána obojživelná skupina USS Bataan a 26. expediční jednotka námořní pěchoty, kterou tvoří asi 2 500 příslušníků námořní pěchoty, aby byla zajištěna „ještě větší flexibilita a námořní schopnost v regionu“.

Skupina obojživelné připravenosti se skládá z válečné lodi Bataan a dvou dalších lodí, USS Mesa Verde a USS Carter Hall. Skupina již počátkem tohoto měsíce opustila Norfolk ve Virginii.

Před několika týdny Pentagon vyslal do regionu USS Thomas Hudner a další stíhací letouny F-35 a F-16, aby pomáhaly útočným letounům A-10, protože tankery byly stále více ohrožovány – včetně incidentu, při němž byl jeden z nich ostřelován.

V čerstvém prohlášení Centrálního velitelství (CENTCOM) se uvádí, že dodatečné prostředky „poskytnou jedinečné schopnosti, které spolu s našimi partnerskými zeměmi v regionu dále zajistí volný tok mezinárodního obchodu a udržení mezinárodního řádu založeného na pravidlech a odradí Írán od destabilizačních aktivit v regionu“.

Američtí představitelé se obávají, že Íránci jsou připraveni zmocnit se dalších plavidel, vzhledem k tomu, že u texaského pobřeží se v současné době nachází íránská ropa zachycená USA. Jak jsme již dříve podrobně popsali, americké ministerstvo spravedlnosti v dubnu pod záminkou vymáhání sankcí zabavilo řecký tanker Suez Rajan a donutilo loď zamířit do Texasu místo do Číny. Suez Rajan převáží 800 000 barelů ukradené ropy a v současné době se nachází u pobřeží Galvestonu. Američtí představitelé nyní doufají, že některá americká společnost bude souhlasit s vyložením zabavené ropy, ale společnosti se obávají íránské odvety.

Američtí představitelé již v dubnu učinili následující opožděné přiznání:

Dříve neoznámená akce USA vůči lodi Suez Rajan vrhá nové světlo na rozhodnutí Íránu zajmout tanker Advantage Sweet, který směřoval do USA a převážel kuvajtskou ropu a který si pronajala společnost Chevron.

Jeden z amerických úředníků uvedl, že čtvrteční „zadržení je zřejmě odvetou za předchozí americké zadržení íránské ropy, kterou se Írán nedávno pokusil získat zpět, ale neuspěl“.

Vzhledem k tomu, že se vzájemné střety formují do dalšího léta „tankerových válek“, připravuje se Pentagon na další nasazení dalších příslušníků námořní pěchoty. Obě strany se v posledních letech několikrát přiblížily k vzájemnému ostřelování a situace zůstává na bodu varu.

Zdroj: ft.com