Nejvyšší představitelé Pentagonu opět prohlásili, že Čína ignoruje a odmítá pokusy americké armády o navázání a otevření komunikační linky, která je klíčová pro zamezení neúmyslného konfliktu v regionech, jako je například Jihočínské moře, kde působí obě námořní mocnosti.
„Otevřené komunikační kanály mezi USA a Čínou jsou důležité pro udržení míru a stability v Tchajwanském průlivu, uvedl ve čtvrtek náměstek amerického ministra obrany pro indicko-pacifické záležitosti Ely Ratner,“ informují regionální média.
„Pokusy Pentagonu navázat kontakt s čínskou armádou byly v posledních měsících ignorovány nebo odmítnuty,“ řekl Ratner posluchačům v Centru pro strategická a mezinárodní studia se sídlem ve Washingtonu.
Snažil se zdůraznit, že Pentagon „věří v důležitost otevřených komunikačních linek s ČLR [Čínskou lidovou republikou] a snažili jsme se tyto otevřené komunikační linky vybudovat. Bohužel… jsme se setkali s mnoha obtížemi, když jsme navrhovali telefonáty, setkání, dialogy.“
„USA a ministerstvo obrany měly v této otázce vojenské angažovanosti nataženou ruku, ale dosud jsme neměli důsledně ochotné partnery,“ zdůraznil dále Ratner.
Začátkem tohoto měsíce se objevila naděje, že se americko-čínský dialog vrátí na správnou cestu, a to po setkání poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana s členem politbyra Komunistické strany Číny a ředitelem Úřadu komise pro zahraniční věci Číny Wangem Yi ve Vídni ve dnech 10. a 11. května.
O tomto setkání se všeobecně referovalo a bylo považováno za pozitivní vzhledem k tomu, že předtím byly všechny podobné diplomatické kontakty na vysoké úrovni přerušeny od incidentu se sestřelením „špionážního balónu“ nad americkým východním pobřežím na začátku února.
Ale i když se soupeřící armády snaží udržet otevřenou komunikaci, Washington a Peking pokračují v obchodních jednáních:
Americká ministryně obchodu Gina Raimondo se ve čtvrtek ve Washingtonu sešla se svým čínským protějškem Wang Wentao, aby projednali „obavy“ týkající se dvoustranného obchodu.
Jednalo se o první výměnu názorů mezi oběma zeměmi na vládní úrovni za poslední měsíce a USA hovořily o amerických společnostech působících v Číně.
Podle sdělení ministerstva obchodu „oba upřímně a věcně diskutovali o otázkách týkajících se americko-čínských obchodních vztahů, včetně celkového prostředí v obou zemích pro obchod a investice a oblastí potenciální spolupráce“.
Raimondo dále „vyjádřil znepokojení nad nedávným nárůstem opatření ČLR [Čínské lidové republiky] přijatých proti americkým společnostem působícím v ČLR,“ uvádí se v prohlášení.
V pozadí se rýsuje pokračující politika Bidenovy administrativy „vyzbrojovat Tchaj-wan až po zuby“ – i když se podle stížností členů Kongresu proces prosazování konkrétních zbrojních dohod zpomalil na základě byrokratické zátěže.
Zdroj: taipeitimes.com, cnbc.com