Pentagon spolupracuje se společností SpaceX Elona Muska na prozkoumání možnosti využití raket této společnosti k vysazování vojáků a vybavení do míst globálních konfliktů. (Foto: Youtube / SpaceX)

Podle částečně redigované dohody o výzkumu, kterou původně získal The Intercept na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím a která byla zveřejněna 19. června, zahrnuje spolupráce armády se soukromou vesmírnou společností širokou škálu výzkumných iniciativ.

Dohoda o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje (pdf) popisuje společné úsilí Velitelství pro dopravu USA (USTRANSCOM) a společnosti SpaceX „společně zkoumat možnosti komerční vesmírné dopravy jako způsobu přepravy, který by urychlil globální dodávky materiálu a personálu ministerstva obrany (DoD)“.

USTRANSCOM je jedním z vojenských sjednocených velitelství. Zajišťuje potřeby armády v oblasti dopravy a při plnění svého poslání, kterým je projekce a udržování vojenské síly, se do značné míry spoléhá na komerční infrastrukturu a technologie.

Mezi vojenskými projekty roste trend využívat komerční vesmírné technologie s cílem převést je na vojenské použití s mnohem menšími náklady, než kdyby armáda zkoumala a vyvíjela vlastní technologie od základu.

Jedním z očekávaných výsledků dohody o výzkumu jsou raketové „síly rychlé reakce“, které by v krátkém čase umístily vojáky nebo vybavení kdekoli na světě s využitím Starship společnosti SpaceX, plně opakovaně použitelné supertěžké nosné rakety, která je v současné době ve vývoji.

Ministerstvo obrany se domnívá, že plně integrovaný a opakovaně použitelný startovací a přistávací systém Starship by mohl být připraven mezi lety 2025 a 2030, a má na mysli několik velmi konkrétních scénářů využití této technologie.

„Schopnost rychlého divadelního přímého doručení z USA na africkou holou základnu by se ukázala jako nesmírně důležitá pro podporu mise ministerstva zahraničí v Africe,“ uvádí se v dohodě.

„Schopnost demonstrovat vesmírnou přepravu PTP [Point-to-Point] by mohla odradit nestátní aktéry od agresivních akcí vůči Spojeným státům.“

Méně než nenápadnou myšlenku, že by americká armáda mohla vyslat vojáky do Afriky na palubě rakety, zachytil server The Intercept, který tuto myšlenku označil za bodovou snahu zabránit „budoucímu útoku ve stylu Benghází“ pomocí militarizovaných hvězdných lodí k posílení obléhaných komplexů.

Zdroj: theepochtimes.com