Americká armáda přesouvá své prostředky, včetně letadlových lodí a velkých letadel, blíže k Tchaj-wanu před očekávanou návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. (Foto: Youtube)
Nancy Pelosiová by měla v rámci své cesty po Asii navštívit Tchaj-wan, tvrdí vysoký tchajwanský vládní představitel a americký úředník, a to navzdory varování představitelů Bidenovy administrativy, kteří se obávají reakce Číny na tak významnou návštěvu.
Tato zastávka – první pro předsedkyni Sněmovny reprezentantů USA za posledních 25 let – není v současné době v Pelosiho veřejném programu a přichází v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Čínou již na nejnižším bodě.
Tchajwanský úředník dodal, že se očekává, že na Tchaj-wanu zůstane přes noc. Není jasné, kdy přesně Pelosiová v Tchaj-peji přistane.
Americký úředník dodal, že úředníci ministerstva obrany nepřetržitě pracují na monitorování případných čínských pohybů v regionu a zajištění plánu na její bezpečnost.
Otázka Tchaj-wanu – samosprávného ostrova, který Čína prohlašuje za součást svého území – zůstává jednou z nejspornějších. Prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching o ní ve čtvrtek, kdy napětí mezi Washingtonem a Pekingem narůstalo, dlouze diskutovali v dvouhodinovém a sedmnáctiminutovém telefonátu.
„Otázka Tchaj-wanu je nejcitlivější a nejdůležitější klíčovou otázkou ve vztazích mezi Čínou a USA,“ řekl čínský velvyslanec v USA Čchin Kchang na červencovém Aspenském bezpečnostním fóru.
Biden minulý měsíc uvedl, že americká armáda je proti návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu, od té doby však odmítl toto varování upřesnit.
Bílý dům uvedl, že záleží na předsedkyni Sněmovny reprezentantů, kam pojede, a že do jejího rozhodnutí nemá příliš co mluvit.
Přesto se představitelé administrativy v uplynulých týdnech snažili na schůzkách s Pelosiovou a jejím týmem vysvětlit rizika návštěvy Tchaj-wanu. Ministr obrany Lloyd Austin nedávno uvedl, že s Pelosiovou o návštěvě Asie jednal.
„Řekl bych, že ze strany čínského velvyslanectví byl vyvíjen plný tlak na to, aby byla cesta na Tchaj-wan znemožněna,“ řekl CNN washingtonský demokratický poslanec Rick Larsen, spolupředseda pracovní skupiny Kongresu pro vztahy mezi USA a Čínou.
„Doufáme, že se podaří zabránit vážným následkům,“ dodal. „Je to ve společném zájmu Číny i USA.“
Mnoho demokratů a republikánů v Kongresu uvedlo, že Pelosiová má na cestu na Tchaj-wan právo.
Zdroj: cnn.com