Neustálé útoky na maďarskou vládu ze strany amerických demokratů jen málo odlišují Spojené státy od šikanujících velmocí, od nichž se snaží distancovat… (Foto: Flickr)
Neustálá kritika ze strany Bidenovy administrativy na adresu současné maďarské vlády je zcela nepřiměřená a neoprávněná a jen málo odlišuje současný americký režim od zlomyslných velmocí, od nichž se snaží distancovat. Maďarský vůdce si to uvědomuje a upřednostňuje zájmy své země před zájmy Spojených států, což je postoj, který by Evropa měla moudře následovat.
Navzdory tlaku ze strany USA maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země nemůže být tlačena k tomu, aby se připojila k válce na straně Ukrajiny.
„Spojené státy se nevzdaly svého plánu zatlačit všechny, včetně Maďarska, do válečného spojenectví, aby šly s davem,“ řekl Orbán minulý týden na tiskové konferenci.
„Ale já jsem několikrát jasně řekl, a vyjádřila to i maďarská diplomacie, že vůle maďarského lidu je jasná a naše znalosti historie jsou poměrně solidní, takže to nedovolíme.
„Nedovolíme, aby nás zatlačili do války. Nepošleme žádné zbraně a nebudeme se zapojovat do konfliktu, který není naší válkou,“ dodal maďarský premiér.
Orbán se vyjádřil na pozadí rostoucího napětí ve vztazích se Spojenými státy. nedávné pohrdavé výroky Davida Pressmana, Bidenova nejvyššího diplomata v Budapešti, byly pohrdavé vůči zemi, která sice zůstává v mnoha otázkách konformním spojencem Spojených států, ale má odvahu vytvořit si vlastní názor na záležitosti, které se odehrávají na jejím prahu, a rozhodla se, že se nebude zcela podřizovat zájmům USA, když obě země mají značně odlišné pohledy na svět a čelí z podstaty věci odlišným geopolitickým hrozbám.
„Máme obavy z pokračující dychtivosti maďarských představitelů rozšiřovat a prohlubovat vazby s Ruskou federací, a to navzdory pokračující brutální agresi Ruska vůči Ukrajině a ohrožení transatlantické bezpečnosti,“ řekl Pressman minulý týden na tiskové konferenci v Budapešti poté, co kritizoval maďarskou vládu za to, že si ponechala podíl v ruské Mezinárodní investiční bance (IBB), na kterou americká vláda minulý týden uvalila sankce.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve státním rozhlase vyčetl krátkozrakost amerického rozhodnutí a vysvětlil, že Ruskem kontrolovaná finanční instituce se sídlem v Budapešti „mohla hrát vážnou roli v rozvoji středoevropských ekonomik“, a vyjádřil obavy, že Spojené státy prostě nerozumí geopolitickému klimatu a měly by se přestat chovat, jako by mu rozuměly.
Maďarská vláda zrušila své členství v IBB den po uvalení sankcí, přičemž Orbán prohlásil, že opatření USA znemožnilo činnost banky.
„Nemůže plnit svou funkci,“ řekl Orbán. „Rozhodli jsme se, že za těchto okolností se účast Maďarska na další činnosti banky stala zbytečnou.“
Není to poprvé, co maďarskou vládu zklamala rozhodnutí přijatá ve vzdáleném Washingtonu bez pochopení nuancí, které z nich vyplývají pro region.
Představitelé americké vlády pravidelně kritizují maďarskou administrativu za to, že se neřídí americkým přístupem ke konfliktu na Ukrajině, což maďarský premiér považuje za chybnou kritiku.
„Když slyším o jaderných zbraních nebo o tom, že nějaká západoevropská země vozí na Ukrajinu zbraně s ochuzeným uranem, vzpomenu si na Černobyl,“ řekl Orbán, zatímco narážel na rozhodnutí Velké Británie poslat ukrajinským silám tankovou munici s ochuzeným uranem.
„Američana by to nikdy nenapadlo, ale my víme, že když se na Ukrajině něco stane, je nejlepší, když lidé nevyjdou do ulic, takže víme, co se tehdy stalo.
„Nebo když v Americe slyší, že někdo zemřel na ukrajinsko-ruské frontě, tak samozřejmě soucítí, protože je to ztráta, ale není to stejný pocit jako u nás, protože mě hned napadne, že ten člověk, který zemřel, mohl být Maďar ze Zakarpatí.
„Všechno, co se tam stane, se stane součástí našeho života ještě ten den.
„Rozměr Američanů je zcela jiný, proto říkám, že právem očekáváme, že Spojené státy vezmou na vědomí zvláštní situaci Maďarska, jeho blízkost k Ukrajině, a pochopí, že jsme proto na straně míru a chceme tam zůstat.“
Vzhledem k přetrvávajícímu nepřátelství ze strany USA vůči Orbánově vládě by se dalo předpokládat, že Maďarsko bylo v konfliktu aktivní bojující zemí, a přesto Budapešť splnila všechny protiruské sankce schválené Evropskou unií, přestože vyjádřila svůj nesouhlas s těmito kroky.
„Nikdy jsme se sankcemi nesouhlasili, ale nezpochybňujeme právo kohokoli, včetně Spojených států, uvalit sankce, pokud to uzná za vhodné. My tyto sankce uznáváme a válcujeme je,“ řekl nedávno Orbán.
Maďarsko přijalo desítky tisíc ukrajinských uprchlíků a poskytlo Kyjevu a postiženým oblastem humanitární pomoc a od prvního dne odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu.
Jak je jejím právem, Budapešť zachovává neutralitu, pokud jde o vojenskou intervenci a pomoc, a navzdory protestům USA odmítá svůj postoj změnit.
Orbán dodal, že jeho administrativa je dostatečně zralá na to, aby zachovala dlouholeté maďarsko-americké spojenectví i přes rozdílný přístup ke konfliktu na Ukrajině.
„Americko-maďarské přátelství musí tento rozdíl v názorech vydržet,“ prohlásil minulý týden.
Zda je Joe Biden a jeho politicky dosazený diplomat v Budapešti ochoten akceptovat rozdílnost názorů a jít dál, se teprve uvidí.
Pokud však něco naznačují nedávné protiruské plakátové kampaně rozeseté po celém Maďarsku s podporou amerického velvyslanectví, lze jen těžko v nejbližší budoucnosti očekávat usmíření mezi oběma zeměmi, alespoň ne v době, kdy v Bílém domě zůstávají demokraté Joea Bidena.
Zdroj: rmx.news