Nejbližší mocný spojenec Sýrie, Rusko, nařídilo všem svým civilním občanům, aby opustili zemi, protože skupina Haját Tahrír aš-Šám, napojená na Al-Káidu, pokračuje ve své úderné ofenzivě a postupuje z dobyté oblasti Aleppa na jih, do Hamá a Homsu, do centra země.
„Rusko v pátek vyzvalo své občany, aby opustili Sýrii, protože povstalecké síly v zemi tlačí na bleskovou ofenzívu proti vládě Bašára Asada, kterou podporuje Moskva,“ potvrzuje agentura AFP.
Ruské velvyslanectví v Damašku vydalo varování, v němž občanům říká, aby „opustili zemi komerčními lety přes fungující letiště“, a zároveň zdůrazňuje „obtížnou vojenskou a politickou situaci“ v Sýrii.
Čína již ve čtvrtek vydala varování, aby všichni její občané opustili zemi. Čínské velvyslanectví v Damašku sdělilo svým občanům, aby odjeli „co nejdříve“ ve chvíli, kdy bylo vidět, jak se syrská armáda stahuje z Hamá i Homsu.
„V současné době se válka na severozápadě Sýrie vyostřuje a bezpečnostní situace v Sýrii se dále zhoršuje,“ uvedlo pekingské velvyslanectví.
„Velvyslanectví v Sýrii navrhuje, aby čínští občané v Sýrii využili toho, že komerční lety jsou stále v provozu, a vrátili se domů nebo zemi co nejdříve opustili,“ varovalo.
Zatímco Čína nemá v Sýrii velké množství občanů, Rusko s touto zemí dlouhodobě udržuje hluboké vazby. V Damašku se dokonce nachází velký bytový dům, o němž je známo, že v něm bydlí ruští inženýři a jejich rodiny, což trvá již desítky let.
Neočekává se však, že by se ruská vojenská přítomnost v Sýrii změnila. Jeho síly jsou od roku 2015 nasazeny na obranu Asadovy vlády. Ruská vojenská letadla létají po boku syrských stíhaček a buší na pozice povstalců.
HTS je teroristickou organizací označenou USA a je připravena dobýt Homs:
NEW: Syrian rebels have taken complete control of northern Homs countryside, according to Syria TV.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) December 6, 2024
Below video is evidence of progress, 8kms to Homs city center pic.twitter.com/gfdwpJbT4y
Vzhledem k tomu, že syrská armáda zatím neklade na místě velký odpor, se však její postup příliš nezpomalil. Zdá se, že panuje shoda v tom, že Damašek stahuje mnoho svých vojenských prostředků zpět do oblasti kolem hlavního města a na pobřeží, aby tyto enklávy s vysokým počtem obyvatel bránil.
Rusko a Čína však začaly situaci vnímat s mnohem větším znepokojením vzhledem k tomu, že jeden ze dvou hlavních mezinárodních dopravních uzlů v zemi, mezinárodní letiště v Aleppu, je nyní v rukou džihádistů.
Hraniční přechody do Libanonu byly ve stejné době bombardovány Izraelem. „Izrael bombardoval hraniční přechod mezi Libanonem a Sýrií v pátek ráno nedlouho po jeho znovuotevření, což je další porušení křehké dohody o příměří podepsané minulý týden,“ píše regionální zdroj.
„Letecké údery byly zaměřeny na hraniční přechod Arida, nejsevernější pobřežní bod Libanonu v okrese Akkar, který byl odříznut od sousední Sýrie,„ potvrdila státní Národní tisková agentura, “ dodává zpráva. Irácké milice napojené na Írán přicházejí přes hranici na pomoc Sýrii a některé zprávy poukazují na vyslání dalších íránských důstojníků, ale zůstává nejasné, zda Rusko do konfliktu nasadí další vojáky.
Zdroj: newarab.com