Nová německá vládní koalice, kterou budou pravděpodobně tvořit křesťanští demokraté (CDU) a sociální demokraté (SPD), chce zakázat „lži“, jak vyplývá z pracovního dokumentu, který vznikl v rámci skupiny „kultura a média“ mezi oběma stranami. (Foto: Flickr)

Kopii pracovního dokumentu, který nastiňuje cíl boje proti „falešným“ zprávám na sociálních sítích, včetně jejich omezení, obdržel deník Bild.

Dokument CDU a SPD uvádí, že „dezinformace a falešné zprávy“ ohrožují demokracii. Ve skutečnosti se v dokumentu tvrdí, že za takových okolností neplatí svoboda projevu.

Bild kontaktoval řadu ústavních právníků, kteří se k zákonu staví velmi skepticky.

„Lži jsou zakázány pouze tehdy, pokud jsou trestné, například v případě pobuřování. Jinak lhát můžete,“ řekl Volker Boehme-Neßler, profesor na univerzitě v Oldenburgu.

I určení lži je právně složité.

„Není snadné určit, co je skutkové tvrzení a co vyjádření názoru. Většina soudů vykládá svobodu projevu velmi široce,“ dodal.

Na mušku si vzal i konkrétní část pracovního dokumentu, která se zabývá „nenávistí a agitací“.

Řekl, že „‚nenávist a agitace‘ – to nejsou ‚žádné právní pojmy‘.“.

Dodal: „V podstatě je šíření nenávisti v Německu chráněno svobodou projevu. Tvrzení typu ‚nenávidím všechny politiky‘ ještě nepředstavuje trestný čin.“

Další profesor práva z univerzity v Augsburgu Josef Franz Lindner uvedl, že „úmyslné šíření nepravdivých skutečností není trestné, není nezákonné“.

Uvedl, že pokud nová vláda přistoupí k zákonu proti „fake news“, bude to představovat vážné ohrožení svobody slova.

Uvedl, že může pouze varovat před vytvořením trestného činu „fake news“: „V konečném důsledku by to vystavilo jakékoliv kontroverzní prohlášení riziku trestního stíhání.“

Za zmínku stojí i to, že sám Friedrich Merz, který se pravděpodobně stane příštím německým kancléřem, otevřeně lhal, když řekl, že jeho strana podpoří ukončení dluhové brzdy. Téměř ihned po volbách prohlásil, že dluhová brzda bude zrušena a že Německo se zadluží v historických částkách.

Zdroj: bild.de