19. ledna 2006 Slovenskou republikou otřásla letecká tragédie, která dosud zůstává největší v historii země. Výsledky oficiálního vyšetřování ukazovaly na lidský faktor, po 13 letech však pozůstalí žádají o přezkoumání – trvají na tom, že to bylo jinak. Se zprávou přišel portál Topky.sk. (MOD DB)
19. ledna 2006 letadlo Antonov AN-24 Ozbrojených sil Slovenska mířilo z Prištiny do slovenských Košic. Na palubě se nacházeli slovenští vojáci z mise KFOR, osoby poskytující metodickou pomoc a členové posádky, včetně jednoho civilního zaměstnance ministerstva obrany – celkem 43 lidí.
Během přistávacího manévru došlo k nepředvídatelné situaci a letadlo se zřítilo do lesního porostu mezi maďarskými obcemi Hejce a Telkibánya – přibližně 20 kilometrů od cílového letiště. Zahynulo 42 slovenských občanů, přežil jen nadporučík Martin Farkaš (současný major).
Oficiální verze
Podle závěru oficiálního vyšetřování se hlavním důvodem tragédie stal lidský faktor. Zpráva z března 2006 uvádí, že piloti letadla pravděpodobně podcenili výšku terénu pod sebou. Poté v polovině května Vojenský letecký technický a zkušební ústav v Košicích sdělil, že technické selhání zjištěno nebylo.
Závěrečná zpráva odborného vyšetřování však byla utajena. Uvádí se, že k informacím, které nejsou ve veřejném přístupu, patří například mapy z místa nehody, závěry nadřízených, protokol o ohledání místa nehody, výpovědi svědků atd.
Nový názor
Občanské sdružení AN-24 (5605) – Hejce provedlo vlastní vyšetřování incidentu. Během tří let shromažďovalo důkazové materiály, poklady či výpovědi svědků. Závěr tohoto vyšetření je však opačný – říká se, že k selhání lidského faktoru nedošlo.
„Havárii letadla AN-24 (5605) v katastrálním území obce Hejce v Maďarské republice na kopci Borsó, kde zahynulo 42 slovenských občanů, nezpůsobil kapitán letadla Norbert Kumančík a ani nikdo z posádky havarovaného letadla,“ sdělilo sdružení.
Uvádí se, že k havárii došlo v důsledku selhání techniky po modernizaci letadla. Konkrétně jde o motorovou část. Dodává se, že Ministerstvo obrany SR provedlo modernizaci bez souhlasu výrobce letadla – ukrajinské společnosti Antonov.
Žádost o nové vyšetření a státní žaloba
V této souvislosti občanské sdružení požaduje nové vyšetření tragédie a hodlá podat proti státu žalobu ve věci zabití 42 občanů. Podle předsedy sdružení Ľudovíta Orlického současně nad přípravou žaloby spolupracují jedna slovenská a jedná zahraniční právnická kancelář. Další podrobnosti nesdělil.
Dodává se, že občanské sdružení také požádalo o schůzku se slovenskou prezidentkou, aby jeho členové mohli osobně sdělit svůj názor Zuzaně Čaputové. Uvádí se, že by se schůzka mohla uskutečnit v nejbližší době.
Zdroj: snews.com