Američtí bezpečnostní experti se domnívají, že příští 11. září by mohlo být kybernetickým útokem v obzvláště ničivém měřítku, informoval CNBC.
Z pohledu analytiků k takovému incidentu dříve či později dojde a určitě dostane jméno „11. září" nebo „Pearl Harbor".
„Čím více mluvím s lidmi, tím více jsem přesvědčen, že příští Pearl Harbor bude kybernetický útok," uvedla hackerka, expertka pro počítačovou bezpečnost Tara Wheelerová na výročním fóru Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Paříži.
Podle ní bude nejhrozivější kybernetický útok obsahovat něco více děsivého než to, o čem jsme až do tohoto okamžiku přemýšleli.
Poznamenala, že velká část americké zdravotní infrastruktury je velmi špatně chráněna. Mnoho společností stále pracuje v systémech Windows XP a dalších platformách, jejichž bezpečnostní slabiny nelze opravit.
Názor Wheelerové sdílí mnoho technologických společností a vědců. Také ve zprávě Světového ekonomického fóra 2018 jsou kybernetické útoky třetím největším globálním rizikem po přírodních katastrofách a problémech spojených s meteorologickými jevy.
„V nejhorším případě mohou agresoři prolomit systémy, za pomoci kterých funguje společnost," uvádí se ve zprávě. Cílem hackerů se mohou stát důležité prvky infrastruktury, jako jsou energetické sítě a systémy čištění vody.
Bývalý velitel NATO v Evropě James Stavridis v rozhovoru s CNBC uvedl, že svět míří směrem k virtuálnímu Pearl Harboru a že kybernetické útoky by měly být vnímány jako pandemie.
Podle zprávy BluVector, která byla zveřejněna v únoru, bylo ve druhé polovině roku 2017 téměř 40 % průmyslových kontrolních systémů a kritické infrastruktury v USA vystaveno kybernetickým útokům.
Zdroj: cnbc.com