Vědci se zaměřili na výzkum ekzému a snaží se zjistit jak bojovat proti němu. V roce 2006 vědci zjistili silné propojení mezi chybějícím proteinem, konkrétně filagrínu a rizikem vzniku ekzému. Funkcí tohoto proteinu je pomáhání formování vzniku kožních buněk. (Foto: Wikimedia)
Pokud má člověk genetickou mutaci, která brání běžné tvorbě filagrínu, může se u něj projevit vznik ekzému. Až donedávna však vědci nevěděli, jak vlastně ekzém, při nedostatku tohoto proteinu vzniká.
Změna nastala v roce 2016 když vědci z univerzity v Newcastle ve Velké Británii v spolupráci s firmou GSK sledovali proteiny na molekulární úrovni, které vedou až k tvorbě ekzému.
Na sledování laboratorní vyrobené kůže vytvořili 3D model. Změnily její genetickou informaci aby se u ní projevoval nedostatek filagrínu a důkladně zkoumali, co se bude dít.
Jejich studie identifikovala 17 proteinů, které při ekzému hrají velkou roli. Vědci následně ověřili tyto proteiny v kůži u jedinců s ekzémem i u zdravých lidí. Přišli na to, že některé z proteinů měli změněnou strukturu pouze u lidí trpících ekzémem.
Tento výzkum umožňuje vědcům vyvinout léčbu, která se zaměřuje na skutečnou příčinu nemoci a nejen na potlačování jejich symptomů, uvádí v tiskové zprávě Nina Goad Britské asociace dermatologů.
Nalezení konkrétních proteinů, které stojí za vznikem ekzému dává vědcům nástroj na to, aby mohli vyvinout efektivní léčbu jak proti těmto projevům bojovat.
Je jasné, že je čeká ještě dlouhá cesta a roky výzkumů, ale toto je významný krok k nalezení efektivního léku na onemocnění, kterým trpí po celém světě miliony lidí.