„Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že ukrajinské síly použily raketový systém Himars dodaný USA ke zničení objektu používaného jako základna pro mobilizované jednotky ve městě Makiivka,“ píše o útoku v Ruskem okupovaném Donbasu list The Wall Street Journal.
Ministerstvo obrany potvrdilo, že při výbuchu zahynulo 63 ruských vojáků, a uvedlo, že vlna raket HIMARS s „vysoce explozivními hlavicemi“ zasáhla objekt, v němž se nacházeli vojáci.
V prohlášení nejvyšších ruských velitelů, které přinesla státní agentura TASS, se uvádí: „Kyjevský režim zasadil úder vypálením šesti projektilů z amerického víceúčelového raketometu HIMARS na ruskou jednotku poblíž Makejevky v Doněcké lidové republice (DLR). Při útoku zahynulo 63 příslušníků ruské armády.“
Ačkoli to bylo poprvé zveřejněno až v pondělí, úder se údajně odehrál krátce po půlnoci z neděle na Nový rok. Některé ruské zdroje naznačují, že vedle cílového objektu se nacházel muniční sklad, což pravděpodobně vedlo k smrtelnějšímu, rozšířenému výbuchu.
Ukrajinská strana mezitím tvrdí, že skutečný počet mrtvých mezi Rusy je mnohem vyšší, přičemž ukrajinská armáda tvrdí, že bylo zabito asi 400 osob a dalších 300 bylo zraněno – ačkoli Kyjev se bezprostředně po výbuchu k odpovědnosti přímo nepřihlásil.
Západní média, včetně CNN a Reuters, připustila, že nemohou nezávisle ověřit počty obětí, nicméně někteří významní představitelé proruských separatistů naznačili, že je to více než 63 mrtvých, které oficiálně uvádí Kreml:
Igor Girkin, bývalý důstojník Federální bezpečnostní služby, který v roce 2014 pomáhal Rusku anektovat černomořský poloostrov Krym a poté organizovat proruské separatistické síly na východě Ukrajiny, v pondělí uvedl, že „počet mrtvých a zraněných jde do mnoha stovek“.
Tentýž úředník je jedním z několika ruských vojenských komentátorů, kteří se obořili na vrchní velitele za zjevně nedostatečnou ochranu stovek příslušníků, kteří se zdržují na malém území. Ruské zdroje uvádějí, že nejméně dvě z přilétajících raket mezi šesti vypálenými Ukrajinci byly sestřeleny protivzdušnou obranou.
Girkin to uvedl na Telegramu: „Není to jediné takové [extrémně husté] rozmístění personálu a techniky v zóně ničení raket HIMARS,“ také v narážce na zprávy o munici uložené nebezpečně blízko.
Jiní odborníci tvrdí, že používání mobilních telefonů vojáky nebo jiné možné komunikace z otevřených zdrojů mohlo dát Ukrajincům tip na přítomnost a umístění základny, vzhledem k možnosti zachycení signálů…
So the Ukrainian army appears to have hit a base of mobilised Russians in Makiivka in Donetsk. Reports suggest that at least 100 Russians were killed. They were using open source communications. So Rus army is starting 2023 like it ended 2022 then. Still using open source comms! pic.twitter.com/cHXMfQPnp6
— Dr Stephen Hall (@stephengfhall) January 1, 2023
Agentura Reuters navíc odkazuje na následující zdroj z ruské strany:
Jeden z ruských vojenských bloggerů, známý jako Rybar, který má více než milion odběratelů v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram, uvedl, že při úderu bylo zraněno více než 100 lidí a že trosky se stále odklízejí.
Rybar uvedl, že v budově bylo asi 600 lidí a že ve stejném objektu byla uskladněna munice.
A The Telegraph upozorňuje, že by to mohlo překonat předchozí jedinou nejkatastrofálnější událost z počátku invaze:
Ukrajina odhaduje počet mrtvých na „asi 400“, přičemž někteří proruští separatisté v regionu se shodují, že zemřely „stovky“. Kreml ve vzácném přiznání uvedl, že zahynulo 63 mužů – což značně převyšuje oficiální počet obětí potopení vlajkové lodi Moskva.
Kromě sporného počtu mrtvých je další otázkou, zda Ukrajinci využívali cílenou pomoc amerických zpravodajských služeb.
Surprise! pic.twitter.com/R0gSLvm2LN
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 1, 2023
Zajímavé je, že ukrajinské ministerstvo obrany ve stejný den, kdy došlo k útoku, zveřejnilo záběry, na nichž je patrně systém Himars, který za tmy provádí úder.
V posledních měsících americký mainstreamový tisk stále častěji připouští, že Ukrajinci dostávají přímou pomoc při zaměřování na bojišti, a to na základě přiznání anonymních představitelů Pentagonu a amerických zpravodajských služeb.
V současné době však neexistuje žádné potvrzení ani jasný důkaz, že byly skutečně použity americké systémy HIMARS, jak tvrdí Rusové. Skutečnost, že zasažené zařízení se nacházelo výrazně za frontovou linií, však může ukazovat na použití zbraně delšího dosahu, jakou dodaly západní mocnosti. Zdá se také, že Ukrajina se nyní po útoku na Makiivku s hromadnými oběťmi otevřeně chlubí svými schopnostmi dodanými USA.
Zdroj: zerohedge.com