Odborníci v otázce jaderných zbraní varovali, že obnovení amerických jaderných zkoušek nejenže nenaplňuje národní bezpečnost země, ale také hrozí zahájením nových závodů ve zbrojení. (Foto: Flickr)
Jak napsal americký časopis Forbes, to zase zvyšuje riziko jaderné války, neboť to motivuje země, které nevlastní jaderné zbraně, a přispívá k jejich šíření.
Odborníci na jaderné zbraně odsoudili diskusi o možnosti obnovení testů jaderných zbraní po téměř 30letém moratoriu ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa jako „katastroficky hloupý nápad“, uvedl Forbes.
„Špatným nápadem je počkat o týden déle, než se začne testovat na koronavirus. Špatným nápadem je pořádat každodenní tiskové konference za účelem útoku na média. Toto je však katastroficky hloupý nápad,“ řekl k možné obnově zkoušek Joe Chirincone, odborník na jaderné zbraně v Nadaci Plowshares,
Podle Chirinconeho jsou testy zbytečné z hlediska národní bezpečnosti, protože moderní technické diagnostické prostředky umožňují lépe sledovat vlastnosti jaderných zbraní než kdykoli předtím. Navíc „bezpečnost, spolehlivost a účinnost“ amerického arzenálu byla opakovaně potvrzována v průběhu několika desetiletí.
Odborník se domnívá, že po testech v USA by je provedly země, jejichž jaderný arzenál zaostává za americkým: Indie, Pákistán, Čína a Severní Korea. Neboť, jak zdůraznil odborník na jaderné záležitosti na Princetonské univerzitě Bruce Blair, vytváření nových hlavic se u nich neobejde bez skutečných testů.
Přičemž by, podle Jeffreyho Lewise, ředitele Programu nešíření jaderných zbraní ve východní Asii ve Východoasijském institutu pro mezinárodní studia, by jaderné testy byly výhodnější pro Rusko a Čínu než USA.
Tento názor sdílí Gregory Kulacki, vedoucí analytik Unie znepokojených vědců, který poukazuje na omezené zásoby čínských plutonia a těžkých hlavic
„Obnovení jaderných zkušebních explozí jim umožní zkoušet lehčí a efektivnější návrhy, které rozšíří jejich omezené zásoby štěpného materiálu a usnadní instalaci několika hlavic na jejich rakety," citovala publikace Kulackého.
Podle Lewise to vše povede k zahájení nového závodu v zbrojení, který se snadno vymkne z rukou. Blair zároveň zdůraznil, že to zvyšuje riziko jaderné války, neboť v podstatě to „motivuje země, které nevlastní jaderné zbraně, a přispívá k jejich šíření“.
„Zkrátka, testy jsou v rozporu se zájmy národní bezpečnosti USA zvýšením pravděpodobnost jaderné války," citoval Forbes Bruce Blaira.
Zdroj: pz.cz, forbes.com