Ve vnitrozemskou státě Severní Dakota se našla hojná ložiska mořských rostlinných a živočišných fosilií.
Vědci se domnívají, že tyto fosílie se sem dostali ve formě „deště,“ krátce po dopadu asteroidu, který vyhladil dinosaury z povrchu Země. I přesto, že pozůstatky dinosaurů objeveny v Severní Dakotě dosud nebyly přímo propojeny se zmiňovaným asteroidem, toto naleziště nám stále může říci velmi mnoho o jejich vyhynutí.
Robert DePalma excavating the Tanis site. Imagine the story this layer of our planet tells from 66 million years ago. Now imagine humans getting a chance to excavate and study another planet so we can understand even more about our own. Screenshots from Berkley News. pic.twitter.com/YxBF2A9uQ1
— Julia (@julia\\\_bergeron) March 30, 2019
Důkazy tedy podle DePalmy říkají, že po dopadu asteroidu se živočichové a rostliny sesypali v podobě deště. Podobnou situaci si je těžké představit, ale v době výbuchu se v této oblasti objevovaly vodnaté stěny, z nichž byly některé vysoké až deset metrů. „Jedna z ryb, která sem přiletěla trefila strom a rozlomila se na polovinu,“ říká spoluautor studie, David Burnham .
Podle mnoha předních vědců to však nebyl asteroid, který mohl za vyhynutí dinosaurů. Jejich konec na této planetě se úzce spojuje s výbuchem několika sopek v Indii, jejichž aktivita způsobila dlouhodobé klimatické změny. Do dnešního dne vak vědci vedou spory o tom, zda za definitivní smrt dinosaurů mohou sopky nebo asteroid.