Vědci objevili „neomezený“ zdroj energie, který by mohl pohánět zemi po dobu 60 000 let. (Foto: Flickr / ilustrační)

Vzhledem k tomu, že my lidé jsme tu s námi už poměrně dlouho, je úžasné, že odborníci stále činí působivé objevy o naší planetě.

Tento konkrétní nález byl objeven v Číně, přičemž nedávno odtajněná zpráva – zveřejněná v čínském časopise Geological Review – odhalila, že země má možná více jistého radioaktivního kovu, než se dosud předpokládalo.
Pro ty, kteří nevědí, thorium je druh stříbřitého kovu, který může generovat 200krát více energie než uran, píše Interesting Engineering.

Tento zdroj energie má oproti uranu mnoho výhod, protože thoriové reaktory s roztavenými solemi neprodukují téměř žádný radioaktivní odpad, což je samozřejmě dobré pro životní prostředí, a navíc nevyžadují chlazení vodou.

V nedávné zprávě se uvádí, že thorium může hrát klíčovou roli v rámci čínského těžebního odpadu, přičemž jen z jednoho těžebního komplexu se údajně získá přibližně milion tun thoria.

Proto se předpokládá, že těžební komplex Bayan Obo by mohl potenciálně produkovat dostatek energie pro napájení celé Číny po dobu 60 000 let.

Fan Honghai z Národní klíčové laboratoře pro průzkum a těžbu uranových zdrojů a dálkový jaderný průzkum v Pekingu a vedoucí výzkumný pracovník studie uvedl: „Tyto zdroje thoria v hlušině zůstávají zcela nedotčené.“

Mezitím jeden geolog z Pekingu, který si nepřál být jmenován, řekl deníku South China Morning Post: „Těžební pole se nachází na území Číny: „Již více než sto let vedou státy války o fosilní paliva. Ukazuje se, že nevyčerpatelný zdroj energie leží přímo pod našima nohama.“

Státy EU se neshodly na vydání zmrazených ruských aktiv Ukrajině, říká TuskAčkoli je objev jistě dobrou zprávou, úředníci musí ještě zvážit mnoho faktorů, včetně toho, jak plánují kov vytěžit.

V zásadě bude těžba thoria vyžadovat tuny kyseliny a energie, což rozhodně není snadné.

I když je tento objev jistě dobrou zprávou, úředníci musí ještě zvážit mnoho faktorů, včetně způsobu, jakým plánují kov získat.

Získávání thoria bude v podstatě vyžadovat tuny kyseliny a energie, což rozhodně není snadné.

Mnoho lidí má navíc obavy, že thorium bude použito nesprávným způsobem, takže úředníci pravděpodobně udělají vše, co je v jejich silách, aby zajistili jeho správné použití.

Někteří se obávají, že by vedlejší produkty thoria mohly být využity jako zbraně, ačkoli odborníci tvrdí, že tento kov není pro jaderné účely použitelný.

Honghai dodal: „Poptávka po thoriu v odvětví jaderné energetiky a jaderného pohonu přinesla významné příležitosti a výzvy pro průzkum a využívání zdrojů thoria v Číně.“

Výzkumníci sice odhadli, jak dlouho by celkové zásoby thoria v Číně mohly zemi zásobovat energií, ale přesné zásoby jsou z důvodu národní bezpečnosti utajovány.

Zdroj: unilad.com